Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık Kanseri Kadınların her dönemde karşılaşabileceği yumurtalık kanserinin büyük bir çoğunluğu menopoz sonrası görülmektedir. Tıpta ki adı Over olan yumurtalık kanseri erken evrede belirti vermemektedir. Yumurtalık kanserinde geç kalmamak için düzenli olarak doktora gidilmesi gerekmektedir.

Yumurtalık kanseri çoğunlukla menopoz sonrası ortaya çıkar ve erken teşhis edildiğinde iyileşme oranı yüzde 80-90’dır.Ancak ilerleyen durumlarda ya da geç teşhis edilmesi durumunda oran düşmektedir. Yumurtalık kanseri yaşam boyu her 100 kadından ortalama 1.4’ünde görülüyor

Yumurtalık Kanseri Korunma Yolları

-Sigara ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerden uzak durmak

-Sağlıklı beslenmek

-Doğum kontrol ilaçlarının kullanımı

Yumurtalık Kanserinin Belirtileri

Yumurtalık kanserinin en önemli özelliği, hiçbir belirti vermeden ilerlemesidir. Hastalık belirli bir evreye ulaştığında bu olguların yarıya yakın bölümü jinekolojik muayene sırasında tesadüfen fark edilir. Ancak ilerleyen durumlarda bazı belirtiler verebilir yumurtalık kanserinin belirtileri;

-Karında şişlik ve vajinal kanama

-İştah kaybı

 -Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik ve özellikle kabızlığın ortaya çıkması

-Mesane alışkanlıklarında değişiklik ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı

-Kilo kaybı

-Karında basınç hissi ve şişkinlik

-Kasıkta dolgunluk veya ağrı

-Gaz veya bulantı

Yumurtalık Kanserinin Teşhis Ve Tedavisi

Erken teşhis ve tedavinin yüzde 80 ile 90 oranında başarı sağladığı yumurtalık kanserinde erken tanı çok büyük önem taşımaktadır. Düzenli jinekolojik muayene ve kan testleri, hastalığın saptanmasına yardımcı olur. Vajinal ultrason ile muayenede tespit edilen bir kitlenin, cerrahi müdahale ve biyopsi ile nasıl bir yapıya sahip olduğu saptanır.

Erken evrede cerrahi ile tümörün tamamen çıkarılarak o bölgenin temizlenmesi yeterli olur. İleri evre yumurtalık kanserinde ise hastalık diğer organlara yayılmışsa önce kemoterapi ile kitlenin küçültülmesi planlanır. Daha sonra uygulanacak cerrahi, küçülen kitlenin çıkarılarak bölgenin temizlenmesi için yapılır.

Hastane Doktor Çalışma Listesine ulaşmak için doktor bul robotuna giriş yapınız.

doktor bul