Varis

Varis toplardamarların derinin altında mavi olarak genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak görülmesidir. Başlangıç olarak damarlar genişler fakat bulgular artınca büyük damar paketleri oluşabilir ve damar çatlamaları görülebilir. Varis ilk aşamalarda sadece görüntü olarak rahatsızlık verse de ileriki aşamalarda ağrıya sebebiyet verebilir.

Varis Neden Olur

Varis olanların % 90’ında aileden geçen varis vardır. Yaş ilerledikçe belirli bir biyolojik bölümde karşılaşılır. Varisler erkeklere oranla kadınlarda 4 kat daha fazla görülmektedir. Erkekler doktora v baş vurmada genellikle geç kalırken kadınlar görselliği bozduğu için doktora erken başvurur ve erken teşhisle daha kolay tedavi edilir. Uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlarda baldır kasları çalışmadığından varis ortaya çıkar. Bacak adelelerinin zayıflaması varis oluşumunda etkilidir.
Hamilelik döneminde hareketsizlik ve aşırı kilo kadınlarda varise neden olmaktadır. Kronik kabızlık, sigara, doğum kontrol hapları ve hormon tedavisinin varislere neden olduğu düşünülmektedir. Aşırı sıkı pantolon ve çorap giymek varise neden olabilir. aşırı kilo da varise yol açan faktörler arasındadır. Sıcak hava varise yol açabilen varise sebebiyet verebilecek nedenler arasındadır.

Varisin Belirtileri

Ağrı, Kas krampları, Bacakta şişlik hissi, Huzursuz bacak, Cilt değişiklikleri, yaraların oluşması, Genişlemiş venlerde iltihap ve pıhtı oluşması, Yüzeyel tromboflebitler, Kaşıntı, Bacaklarda ağırlık ve uyuşukluk, Bacak damarlarında belirginleşme.

Varisten Nasıl Korunulur

Varisten korunmak için bol bol yürüyüş yapılmalı. Uzun süre ayakta hareket şeklinde kalınmamalı. en az iki litre sıvı kullanılmalı ve sigara kullanılmamalı. Bir saatten fazla oturulmamalı. Uzanırken ayak altına yükselti sağlayabilecek bir şey koyulmalı. Uzun süre ayakta ve oturma durumunda kaldıktan sonra ayaklara pompa etkisi yapması için egzersiz yapmalı. Yüzme ve bisiklet gibi sürekliliği olan egzersizler tercih edilmeli. Bacaklar soğuk suyla temas ettirilmelidir çünkü soğuk su kanın kalbe dönüşünü hızlandırır.

Varis ile ilgilenen doktorlara ulaşmak için tıklayınızdoktor bul