Uzaktan Muayene Nedir ?

Son zamanlarda merak edilen ve araştırılan uzaktan muayene nedir ? Uzaktan sağlık hizmeti için nasıl randevu alınır? Devlet hastanelerinde uzaktan muayene var mı? Doktor uzaktan ilaç yazabilir mi? Sorularının cevaplarını bu yazımızda vermeye çalışacağız…

Sağlık Bakanlığı’nın görüntülü görüşme (Tele-Sağlık) sistemi ile artık hastalar, evlerinden, online olarak doktor muayenesine ulaşabiliyor.

Uzaktan sağlık hizmeti ile hastaların tıbbi gözlem, izlem ve takibi ile değerlendirmesi yapılabilecek, teşhis edilmiş hastalıkları kontrol edilebilecek ve kişiye tıbbi danışmanlık verilebilecek. Gerek görülmesi durumunda konsültasyon veya ikincil görüş talep edilebilecek. Ayrıca, bazı hastalara bir sağlık kuruluşuna fiziki olarak müracaat etmesi önerilebilinecek.

Tüm doktor gruplarıyla ve özel ya da devlet hastanesi doktorlarıyla online görüntülü muayene yapmak mümkündür.

Uzaktan Muayene Nedir ?

Sağlık Bakanlığı Tarafından yapılan yeni düzenlemeyle uzaktan sağlık hizmeti gereklerini yerine getirmek koşuluyla hastalara uzaktan sağlık hizmeti verilebilecek. Artık doktora gitmeden e-reçete yazmak, rapor vermek mümkün olacak. Bu hizmeti sadece gerekli bilişim teknoloji alt yapısına sahip Bakanlıkça izinli sağlık kuruluşları sunabilecek.

Uzaktan sağlık hizmetinde tıbbi gözlem, izlem ve takibi ile değerlendirmesi yapılabilecek, teşhis edilmiş hastalıkları kontrol edilebilecek ve kişiye tıbbi danışmanlık verilebilecek.

Uzaktan Sağlık Hizmeti İçin Nasıl Randevu Alınır?

İlk olarak 182 nolu telefon numarasını arayarak ya da internetten Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden “Görüntülü Muayene” randevusu alınması gerekir. Randevu alındıktan sonra hasta, randevu saatinden 1 saat önce cep telefonuna SMS olarak gelen link (bağlantı) sayesinde randevu alınan sağlık kuruluşuna gitmeden sağlık çalışanı ile internet üzerinden görüşme yapabilir. Hasta randevu saati geldiğinde ise akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarı ile “izolasyondan çıkmadan”, doktoru ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir.

Devlet Hastanelerinde Uzaktan Muayene Var Mı?

Tüm devlet hastanelerinde uzaktan muayene ve tedavi yapılabilmektedir. Doktor ve hastalar için faydalı olacağı düşünülen bu uygulama ile polikliniklerde ki yoğunluğun azalması beklenmekte.

Doktor Uzaktan İlaç Yazabilir Mi?

Hastalıkların uzaktan muayene ve takibi için kişinin klinik parametreleri değerlendirilebilecek, tedavi ve ilaç tedavisi sağlanabilecek.

Aradığınız Doktor bilgilerine ulaşmak için linki tıklayınız.
doktor bul