Ülser

Ülser onikiparmak veya midenin bazı kimyasalar sıvılar tarafından tahrip edilmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Ülser Belirtileri Nelerdir

Kilo kaybı. Şişkinlik ve gaz. Sık acıkma. Yemek yedikten sonra mide ağrısı. Hazımsızlık. Midede yanma ve ağrı. Bulantı. Kusma ile gelen rahatlama. İştahsızlık.

Mide Ülseri Sebebi nedir

Dengesiz ve tutarsız bir biçimde yemek yemek. Tuzu fazla tüketmek. Besinleri gereğinden çok daha az çiğnemek. Uzun süreler boyunca aç durmak. Fazla besin tüketerek mideyi gereğinden fazla doldurmak. Uykusuzluk. Yorgunluk. Hijyenli besinler tüketmemek. Genetik faktörler. Stres.

Ülser Tedavisi

Düzenli ve hijyenli bir şekilde yemek programınızı düzeltin. Olabildiğince her besinden yeterince almaya çalışın. Kahvaltı gibi öğünlerinizi atlamayın. Gün içinde düzensiz yemek yerine öğünlerinizde yerseniz daha sağlıklı olur. Kızartma, aşırı şekerli, tuzlu ve yağlı tatlılar yerine diğer alternatif yemek pişirme yada yemek türlerini deneyin. Sıvı miktarınızı olması gerekenin altında tutmayın. Mutlaka gün içinde belirlenen sıvı miktarı kadar su tüketin. Çay ve kahveyi fazla içmeyin. Kendinizi 1 bardak şeklinde sınırlayın. Kızartma yemek yerine buharda pişmiş bir yemek çok daha sağlıklı olacaktır bundan dolayı yemeğinizi buharda pişirmeye özen gösterin. Büyük porsiyonlar şeklinde değil de küçük porsiyonlar şeklinde gün için de besin tüketin. Uzun süreler boyunca midenizi boş bırakmayın. Mutlaka 3-4 saatte bir besin tüketin. Tatlı şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyveli yoğurt gibi diğer birçok alternatifi tercih edin.

Ülserle İlgilenen Doktorlar Hangi hastanelerde Görev Yapmaktadır ?

Ülserle ilgilenen doktorlara ulaşmak için tıklayınızdoktor bul