Tuzun Vücudumuza Zararları

Tuzun faydaları olduğu kadar tuzun vücudumuza zararları da var. Bir çok hastalığın tetikleyicisi olan tuzu az kullanmak sağlığımız için çok önemlidir.

Az tüketildiğinde sodyum eksikliğine neden olarak baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü yapsa da genellikle fazla tüketiminden sorunlar yaşanır. Fazla tuz sağlığımız açısından zararlı olduğu gibi felç, beyin damarı tıkanıklığı, hipertansiyon, kalp yetmezliği ve kalp krizi gibi birçok hastalığın baş sebebidir. Ayrıca tuzun iştah açıcı bir özelliği olduğundan özellikle kilo vermeye çalışanlar tarafından fazla tüketilmemelidir. Tuzun fazla tüketilmesi idrarla kalsiyum atılımından dolayı kemik erimesine neden olur.

Kan basıncını yükseltip, böbreklere zarar veren tuzun yemeklere konulan miktarını azaltarak sağlığımız için önemli bir adım atmış oluruz.

Tuzun günlük tuz tüketimi 5 grama düşürüldüğünde felç riski yüzde 23, kalp krizi riski de yüzde 17 oranında azaltılabiliyor. Ancak tuz ülkemizde 19 gr tüketilmekte buda ideal miktarın üç katı.

Ayrıca farkında olmadan tuz aldığımız gıdalar arasında peynir, ekmek, füme etler, zeytin, salam, salamura balıklar ve hazır gıdaları da tüketirken dikkatli olmalıyız.

Tuz şişmanlığa, obeziteye neden olmaktadır. Tuzun zararları arasında iştah açması da vardır. Bu nedenle zayıflamaya çalışan kişilerin tüketmesi uygun değildir.