Tele-Tıp Ve Tele-Sağlık

Günümüzde adı sık duyulan Tele-Tıp Ve Tele-Sağlık merak edilen konular arasında yer alıyor. Aslında oldukça uzun zamandır kullanılan bir yöntem olan Tele-Tıp koronavirüs döneminde tekrar gündeme gelmiştir.

Uzak merkezler arasında bilgi ve iletişimi en etkin şekilde kullanmaya amaçlayan Tele Tıp tanı, tedavi, takip, değerlendirme amaçlı edilen bilgilerin depolanması ve sağlık hizmetine sunulması anlamına gelir.

Tele-Tıp Ve Tele-Sağlık Nedir ?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2010 yılında yayınladığı rapora göre Tele-Tıp; mesafenin kritik bir faktör olduğu durumlarda, hastalıklardan ve yaralanmalardan korunulması, hastalık ve yaralanmaların tanı ve tedavisi için, sağlık profesyonelleri arasında, bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanılarak gerçekleştirilen sağlık hizmeti olarak açıklanmıştır.

Tele-sağlık hizmetleri ile uzaktan doktor muayenesi, kronik hastalıkların takibi, yüksek riskli gebelik takibi gibi olanaklar hekim ve hasta aynı ortamda olmadan sağlanabilmektedir.

Teletıp ve tele sağlık iç içe geçmiş kavramlar olmasına rağmen aralarındaki arlarında fark vardır. Tele- Tıp klinik kullanıma uygun olarak tanı ve tedaviye yönelik olması ancak tele sağlığın koruma, önleme, eğitim gibi diğer genel sağlık uygulamalarını da içerebilmesidir.

İlk Olarak 1964 yılında uygulanan Tele-tıp uygulamaları 2020’de Covid-19 salgını ile hem hastalar hem de sağlık çalışanlarının Tele- sağlık hizmetlerine olan ilgi ve gereksinimi arttı.

Tele-Sağlık Hizmetinin Faydaları

Tele-sağlık hizmetinin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

-Sağlık hizmetine kolay ve hızlı erişim sağlanması,

-Doktor-hasta erişiminin hızlanması,

-Dijital çözümler ile hasta uyumluluğunun arttırılması,

-Daha düşük maliyetlerle etkili sonuçlar alınması,

-Hastaların yaşam kalitesi ve memnuniyetinin arttırılması,

Tele-Tıp Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

İnsanların gereksiz durumlarda hastaneye gitmesini önlemek, hekimin ve hastaların zaman kaybını ve teşhis gecikmelerini önlemek amacıyla kullanılan Tele-Tıp, özellikle fizik muayene gerektirmeyen hastalıkların teşhisi, tanısı ve izlemi yanı sıra fizik muayene gerektiren hastaları uygun merkezlere yönlendirmeyi sağlamaktadır.

Tele-tıp uygulamaları tele-radyoloji, tele-dermatoloji, tele-patoloji, tele-konsültasyon, tele-psikiyatri, tele-evde bakım ve tele-cerrahi gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Aradığınız Doktor bilgilerine ulaşmak için linki tıklayınız.
doktor bul