Sünnet İçin Hangi Doktora Gidilir ?

İnternette arama motorlarında aranan Sünnet için hangi doktora gidilir ? Devlette sünnet için hangi bölüme gidilir ? Sünnet hangi yaşlarda yapılmalı ? sorularının cevabı bugünkü yazımızda…

Yüzyıllardır uygulanan sünnet işin uzmanı tarafından yapılmadığı takdirde sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Günümüzde sünnet işlemi devlet ve özel hastanelerde üroloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Sünnet İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Sünnet Hastanelerin üroloji bölümünde görev yapan ürologlar tarafından yapılmaktadır. Hastanelerde yapılan sünnet işlemi öncesi Üroloji uzmanı, sünnet olacak çocuktan bazı tetkikler istemektedir. Bu tetkikleri istemesin de ki en önemli neden çocuğun sünnet için engel teşkil eden herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığını belirlemektir.

Sünnetin Faydaları?

Sünnet çocuklara sağlık açısından birçok yara sağlamaktadır. Bu yararları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

– Sünnette penis üzerinden alınan parça sayesinde sünnet derisi iltihapları ve sünnet derisi darlıkları gibi problemlerin önüne geçilmektedir.

– İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı korur.

– Sünnet olunmadığı takdirde bu deri penis apselerine sebep olabilir.

– Sünnet işlemi erkeklerde HIV virüsünün sebep olduğu AIDS hastalığı başta olmak üzere birçok bulaşıcı hastalığa karşı ciddi oranda bir koruma sağlamakta ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve serviks kanseri sünnetli kişilerde daha az görülmektedir.

– Sünnetli erkeklerde kısırlık oranı sünnetsiz erkeklere göre daha azdır.

– Penis kanserine karşı bir koruyucudur.

Sünnet Yaşı Nedir ?

Uzmanlar doğumdan itibaren her yaşta yapılabilen sünnet için bebek hastaneden çıkmadan önce ya da ilk 1 ay içerisinde yapılmasını öneriyor. 2 yaşına kadar yapılmadığı takdirde 2 ile 4 yaş arasındaki erkek çocuklarda kendi cinsiyetlerini ve genital organlarını tanımaya başlamaları ve bu nedenle cinsel organlarıyla ilişkili cerrahi girişimlerde bulunmak çocukları olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle önermemektedir. İlk 2 yaşa kadar yapılmayan sünnetlerde 6-7 yaşından sonra sünnetlerin yapılması uzmanlar tarafından uygun görülmektedir.

Üroloji Doktorları Doktor çalışma cetveline  ya da doktor bilgilerine ulaşmak için aşağıdaki Doktor Bul linkini tıklayabilirsiniz.

Doktor Bul