Sıtma

Sıtma plazmodium parazitinin sebep olduğu ateşli bir hastalıktır. Dişi sivrisineklerin ısırması sonucu hastaya geçer. Hasta olan kişi yüsek ateş ve titremeyle kendini hasta hisseder. Ilıman iklimlerde çok görülmese de tropikal ve subtropikal iklimlerde halen yaygın olarak karşılaşılmaktadır

Sıtma Neden Olur

Sıtma sivrisineklerden bulaşma döngüsüyle başlar. Bu döngünün sırası ise şöyledir:
Bir sivrisinek, sıtmalı bir kişiden beslenerek sıtma parazitlerini alır.
Sıtmalı bir kişiden beslenen sivrisinek ardından başka bir kişiyi ısırır ve parazitler ısırdığı kişiye geçer.
Parazit vücuda girmesinden sonra akciğere gider ve bir yıla kadar orada kalabilir.
Parazitler bir yıl boyunca olgunlaştıktan sonra akciğerden çıkış yapıp alyuvarları enfekte ederler. Alyuvarlar enfekte olduktan sonra hasta olan kişide belirtiler gelişir.
Döngünün bu kısmına geldiğinizde bir sivrisinek sizden beslenirse parazitler sivrisineğe geçer ve döngü tekrarlanır. Sıtmanın yayılma döngüsü bu şekildedir.

Sıtmadan Nasıl Korunulur

Sıtmaya karşı birçok ilaç vardır. İlaçlar yaşa, cinsiyete ve hamileliğe göre değişkenlik gösterebilir. Sıtmanın onaylanmış bir aşısı yoktur. Onaylanmış bir aşı olmadığından dolayı sıtmaya karşı korunmak için sivrisineklerden olabildiğince korunulmalıdır. Sivrisineklerin bol olduğu ve sıtmanın yaygın olduğu ülkelerden veya yerlerden uzak durmalıyız. Eğer gitmek zorunda kalırsak aşağıdakileri uygulamalıyız:

Gömlek gibi kıyafetleri giyerken olabildiğince uzun ve dar tercih etmeliyiz. Gömlek veya kıyafet kısa ve geniş olursa sivrisineklerin ısırabileceği alan artar bol olursa içinize girebilir ve panik yaparak ısırır. Konaklama veya dinlenmek için kliması olan sineklerden korunmak için önlemler alınmış ( sineklik vb. ) yerler tercih edilmelidir. Hamile kişiler uygun sivrisinek koruyucularını tercih ederek kullanabilir. Bebek ve çocuklarda kullanmadan önce mutlaka ürünün kullanma talimatı incelenmeli ve önerilen yaş gruplarında kullanılmasına dikkat edilmelidir. Sinek kovucular, yaralara, cilt kesilerine uygulanmamalıdır. Yetişkinler kovucuyu kendi ellerine sürdükten sonra çocukların yüzlerine uygulamalıdır. Güneş koruyucu kullanılacaksa önce güneş koruyucu ardından sinek kovucu sürülmelidir. Bebek ve çocuklara kollarını ve bacaklarını örten giysiler giydirilmelidir. Sıtmadan koruyucu ilaç hekim tarafından önerilen dozda ve sürede kullanılmalıdır. Bunları yaparak sıtmanın yaygın olarak karşılaşıldığı ülkelerden sağlıklı bir şekilde çıkışımızı yapabiliriz.

Sıtma ile ilgilenen doktorlara ulaşmak için tıklayınızdoktor bul