Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir Ses kısıklığı, çeşitli nedenlerden kaynaklanan anormal ses değişikliğidir. Bu süreçte ses tonu çok zayıf ya da cızırtılı veya hışırtılı şekilde olabilir. Ses kısıklığı sorunu yaşıyorsanız, ses tellerinizi ve birkaç gün dinlendirmeniz önemlidir. Aşağıda ses kısıklığını tedavi etmek için deneyebileceğiniz bazı ev yapımı doğal çözümler bulacaksınız.

Ses Kısıklığı İçin Evde Doğal Tedavi Yolları

1.      Ses Kısıklığı Kakule ve Tarçın

Kakule iltihabı hafifletmeye ve mukoza zarlarını yatıştırmaya yardımcı olurken, tarçın anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Bir bardak suya birer yemek kaşığı kakule ve tarçın ekleyin ve kaynatın. Suyu süzün ve soğuduktan sonra bir miktar bal ekleyin. Elde edilen karışımı haftada iki kez içebilirsiniz.

2.      Bitki Çayı

Okaliptüs, meyankökü, hatmi, nane ve kaygan karaağaç gibi bitkiler en etkili ses kısıklığı çözümlerinden bazılarıdır. İki bardak suyu kaynattıktan sonra, seçtiğiniz bitkiden bir yemek kaşığı ekleyin ve iki-üç dakika bekletin. Elde edilen karışımı günde üç kez içebilirsiniz.

3.      Arnavut Biberi (Acı)

Acı toz biber boğazdaki tahriş, ağrı ve şişliği yatıştırmaya yardımcı olur. Bir çay kaşığı toz biber ile bir çay kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı tükettikten sonra bir bardak ılık su için. Karışımı günde iki kez tüketebilirsiniz.

4.      Zencefil, Karanfil ya da Okaliptüs İçeren Pastil

Zencefil balgamın azaltılmasına yardımcı olurken, karanfil anti enflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Okaliptüs yağındaki antibakteriyel özellikler ise ses kısıklığına neden olan bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Bu bileşenlerden herhangi birine sahip olan bir pastil kullanmak, geçici bir rahatlama sağlayabilir.

5.      Soğan Suyu

Soğan suyu doğal balgam söktürücü olarak işlev görür ve her sabah tüketilmesi rahatlama sağlayabilir. Orta boy dört soğanı doğrayın ve üç bardak suda pişirin. Karışım koyulaştığında ocaktan alın ve birkaç damla limon suyu ekleyin. Bir bardağın yarısını soğan karışımı ile diğer yarsını ılık su ile doldurun ve için.

6.      Zerdeçallı Süt

Zerdeçalın antibakteriyel ve antiseptik özellikleri boğazınızda anında rahatlama sağlar. En iyi sonuçları elde etmek için yaptığınız yemeklere zerdeçal ekleyebilirsiniz. Ayrıca bir bardak ılık süte bir çay kaşığı toz zerdeçal ekleyebilir ve günde iki kez içebilirsiniz.

Doktor Bul
Doktor Bul