Sağ Kaburga Altında Baskı Sağ Kürek Kemiğine Kadar Yansıyan Sırt Ağrıları

Sağ Kaburga Altında Baskı Sağ Kürek Kemiğine Kadar Yansıyan Sırt Ağrıları Sağ  kürek kemiğinde oluşan ağrı, sırta, omuza, kola, boyuna da vurabilir. Bu bölgelerde uyuşma, şişme ve morarma görülebilir. Yaşanan ağrı şiddetlidir ve günlük hayatı etkiler. Ağrılar basit bir nedenden oluşabileceği gibi ciddi nedenleri de olabilir.

Sağ Kaburga Altında Baskı Sağ Kürek Kemiğine Kadar Yansıyan Sırt Ağrıları

Sağ kürek ağrısının çeşitli nedenleri olabilir.Bunlar;

– Çarpma, vurma, ezilme,

-Yanlış uyku pozisyonu,

-Sinir sıkışması,

-Safra kesesi iltihabı,

-Zona hastalığı,

SIRT AĞRISININ NEDENLERİ

   Sırt ağrıları büyük çoğunlukla mekanik,dejeneratif bozukluklar ya da bel veya boyundan yayılan ağrılardır.Sırt ağrılarının nedenleri ise,burkulma ve incinme, böbrek iltihabı, skolyoz, böbrek taşı,artrit,disk kayması, osteoporoz,endometriyoz,aort anevrizması,zatürree,kalp krizi,pelvik bölgede iltihap,omurilikte tahribat,rahim fibroid.

SAĞ KÜREK AĞRISINDA TANI

   Tanı koymak oldukça güçtür. Boyun filmi çekilebilir. EMG veya SEP gibi sinir iletim testleri yapılabilir. Boyun fıtığı şüphesi varsa MR çekilebilir.

SIRT AĞRISINDA TANI

   Teşhis, semptomlar ve fiziksel muayene ile yapılır. Ancak daha doğru bilgiler sağlamak amacıyla röntgen ışınları, bilgisayarlı tomografi taraması (CT veya CAT taraması) veya magnetik rezonans görüntüleme taraması (MRI) önerilebilir.

SAĞ KÜREK VE SIRT AĞRILARINDA HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

   Sırt ağrısı şikayetleriniz varsa ilk ziyaret etmeniz gereken doktor aile hekimi olabilir. Genel olarak tıbbi sorunlar hakkında bilgi sahibi olan aile hekimi size fiziksel muayene yaparak sorunun türüne göre doğru doktora yönlendirebilir Sırt ağrısı için ortopedi uzmanı veya deneyimli bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına şahsen muayene olarak gerekli tedaviyi görmeniz uygun olacaktır. 

   Kürek kemiği ağrısı çekiyorsanız il yapmanız gereken fizk tedavi doktoruna gitmek olacak.

Sırt ağrılarına bakan hekimlerin  Doktor Çalışma programına ulaşmak için tıklayınız.

Doktor Bul
Doktor Bul