Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saçların dökülmesi ile ilgili saç dökülmesi için hangi bölüme gidilir? Hangi vitamin eksikliği saç dökülmesine sebep olur? soruların cevabı bu yazımızda…

Kalıtım, hormonal değişiklikler, stres veya kullanılan ilaçların sonucu yaşanabilen saç dökülmeleri erkeklerde daha fazla görülmektedir.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç dökülmeleri için Cildiye (Dermatoloji) doktoruna gidilmesi gerekir. Cildiye bölümü cilt sorunları ve saç dökülmeleri ile ilgilenen bölümdür.

Hangi Vitamin Eksikliği Saç Dökülmesine Sebep Olur?

Günde ortalama 50-100 adet saç teli dökülmesi normal görülen bir durumdur. Genetik ya da yaşanılan hastalıklar dışında vitamin-mineral eksikliği saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Demir eksikliği saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri olmakla birlikte çinko, biotin, B12 vitamini, folik asit eksikliği, E ve D vitamini eksikliği de saç dökülmesi nedenleri arasında yer almakta.

Saç Dökülmesinin Nedenleri?

Saç dökülmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Başlıca nedenleri ise şunlardır;

-Genetik yatkınlık,

-Hormonal nedenler,

-Besinsel faktörler,

-Troid hastalıkları,

-Kimyasal maddelere maruz kalmak,

-Sistemik hastalıklar,

-Kullanılan ilaçlar,

-Stres

-Saçlı deri hastalıkları.

Saç Dökülmesi Tanısında Hangi Yöntemler Kullanılır?

İlk doktor muayenesinde hastanın tıbbi geçmişi (kronik hastalıkları, düzenli kullanılan ilaçları, cerrahi öykü) dinlenir. Genel kafa derisi muayenesi yapılır. Saç dökülmesinin şekline bakılır, eritem, hipopigmentasyon, püstül, kabuklanma gibi sorunların var olup olmadığı araştırılır. Doktor gerek görürse hastadan kan tahlilleri, saç çekme testi (saç tellerinin gücü, dayanıklılığı ve dökülme seviyesi için), kart testi (mevcut saçların ve büyümekte olan saçların sağlığıyla ilgili ipuçları veren kart testi, yeni çıkan saç tellerini kırılan saç tellerinden ayırt etmek için uygulanır), kafa derisi biyopsisi, Trikoskopi testlerinden biri ya da bir kaçını isteyebilir.

Cildiye (Dermatoloji) doktorları doktor çalışma cetveline ya da doktor bilgilerine ulaşmak için aşağıdaki Doktor Bul linkini tıklayabilirsiniz.

Doktor Bul