Nezle

Nezle günümüzde birçok kişide rastlanan bir hastalıktır. Bulaşıcı özelliğe sahiptir

Nezle Neden Olur

-Nezle olan birine yakından temas etmek veya kişisel eşyasına dokunmak
-Sigara bağımlısı olmak veya çok sigara içilen bir ortamda dumanını solumak
-Yeterince uyku uyumamak

Nezleye Ne iyi Gelir

limonlu ıhlamur: Nezlenin hasar verdiği boğazı rahatlatmak için kullanılır, c vitamini, boğaz pastilleri, ekinezya çayı, tavuk ve paça çorbası, nane-limon, zencefilli bal,
tarçınlı ballı süt, adaçayı: Nezlenin hasar verdiği boğazı rahatlatmak için kullanılır. Kekik: Nezlenin hasar verdiği boğazı rahatlatmak için kullanılır.

Bebeklerde ise

Emzirilme sıklığı eskisine göre çok fazla olmadan değiştirilebilir. Bebeğinizin burnunu burun aspiritörü ile temizleyerek daha konforlu olmasını sağlayabilirsiniz. Bol bol banyo yaptırarak burun temizleyebilirsiniz. Banyo Mukusların da temiz olmasını sağlar. Çok kalın giydirmek yerine biraz daha ince alternatiflere yönelinebilir. Bol bol sıvı içirilmeli ve destek sağlanmalıdır.

Nezleden Nasıl Korunulur

Çinko takviyesi aldığınızda, belirtilerin şiddetini ve süresini kısaltabilir. Sigara içmemeye ve pasif içici olmamaya özen gösterin. Ellerinizle bir yerlere temas ettikten sonra temizlemeden ağız, burun, göz ve çevresine temastan kaçının. Sağlıklı ve düzenli beslenerek bağışıklık sistemini güçlü tutmak önem arz etmektedir. Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırmalısınız. Çocuğunuzu kreş veya yuvaya yolluyorsanız, oynadığı oyuncakların temizliğinden emin olun, sterilize edin. Bol taze ve meyve tüketimine özen gösterin. Hijyen ve temizliğe ekstra özen gösterilmeli ve eller düzenli olarak yıkanmalıdır. Maske takmaya özen gösterilmelidir. C vitamini takviyesi, soğuk algınlığının şiddetini azaltmaz fakat süresini kısaltma üzerinde etkili.

Nezle ilgilenen doktorlara ulaşmak için tıklayınızdoktor bul