Nefes Darlığı

Nefes darlığı bir kişinin yeterince nefes alamaması sonucu ortaya çıkar. Nefes darlığı yaşayan kişi akciğerinin tamamen dolmadığını fark eder nefes alış verişini hisseder. Hasta önceden rahatlıkla yaptığı fiziksel aktiviteleri gerçekleştirirken nefes nefese kalır. Diğer insanlara göre daha hızlı yorulur ve daha yavaş hareket eder. Bazen ise hasta olmayan bir kişi psikolojik olarak nefes darlığı yaşayabilir. Neefes darlığı çok yönlü bir hastalıktır.

Nefes Darlığı Belirtileri Nelerdir

Nefes alıp verirken güçlük çekme. Neefes alış verişi gerçekleştirirken hırıltılı ses çıkarma. Nefesi akciğeri doldurabilecek kadar fazla alamama. Boğuluyormuş gibi hissetme veya havayı içine çekememe. Göğüs bölgesinin ağrıması. Kanlı balgam. Ani olarak başlayan ve kronik olan öksürük. Hastanın eskiden rahatlıkla yaptığı fiziksel aktiviteleri zorlanarak yapması veya yapamaması. Nefessiz kalıp boğulduğunu hissederek uykudan uyanma. Dinlenirken nefes alış verişinde boğuluyormuş gibi hissedip yeterince hava alamama. Bilinç bozukluğu. Kalp çarpıntısı. Kilo kaybı. Baş ağrısı ve baş dönmesi. Ayak bileklerinde ve bacaklarda görülen şişlikler.

Nefes Darlığının Nedenleri Nelerdir

Neefes darlığının nedenleri Akciğere bağlı olan ve bağlı olmayan olarak iki kısma ayrılır. Nefes Darlığı genellikle akciğere bağlı olarak ortaya çıksa da bazen psikolojik nedenler veya kalbe bağlı olarak çıkabilir. Bu nedenleri sıralarsak: Astım, Kalp krizi, Kalp yetmezliği, Tansiyon düşüklüğü, Solunum yolu tıkanıklıkları ve yabancı cisim varlığı, Pnömoni olarak tanımlanan zatürre. Sönmüş akciğer olarak bilinen pnömotoraks, Akciğer arterlerinde gelişen ani kan pıhtılaşması sonucu görülen pulmoner emboli, Kan kaybı. Obezite, İnterstisyel akciğer hastalıkları (romatizmal hastalıklar, toz ve gazlara maruz kalma), Tıkayıcı akciğer hastalıkları (sigara kullanımı, KOAH) ,Restriktif akciğer hastalıkları (kalp yetmezliği, anemi), Yaşlılık, Astım.

Nefes darlığı ile ilgilenen doktorlara ulaşmak için tıklayınızdoktor bul