Kronik Hastalıklar

Bir çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkan ve yaşamı boyunca devam eden kronik hastalıklar, kişinin  hayat kalitesinde azalmaya neden olur. Kronik hastalıklar, uzun dönem içerisinde yavaş gelişim gösterebilir, geri dönüşümsüz değişikliklere neden olur, yaşamın uzun bir dönemini kapsar, sürekli tıbbi bakım ve tedavi gerektiren.

Kronik hastalıklarda hastalığa dair belirti ve bulgularının ortaya çıkması için bir bekleme dönemi vardır. Birçok nedene bağlı olarak gelişir, kesin tedavisi yoktur, uzun süreli hastalıklardır.

Kronik hastalıklar, düzenli olarak tıbbi müdahale gerektirir ve kişinin gündelik yaşamının aktivitelerini sınırlar. Hastalık bazı dönemlerde alevlenip ağır bir seyir izleyebilirken, bazı dönemlerde ise hastalığın şiddeti azalıp, kişide ortaya çıkardığı belirtiler hafifleyebilir.

Hastalık ilk safhalarda belirtileri tam olarak gösteremediği için tespit edilmesi oldukça zordur. Bazı kronik hastalıkların belirti vermeleri uzun zaman alabilir.

Hastalığın başladığı ilk anda, belirtiler henüz tam olarak kendini göstermediği için, kişi ve sağlık sistemi tarafından tespit edilmesi çok zor olabilir. Uzun dönem içerisinde yavaş gelişim gösteren kronik hastalıklar karşısında tıbbi girişimler yanıtsız kalır.

Kronik Hastalıklar Nelerdir?

En sık görülen Kronik Hastalıklar şunlardır:

-Kalp ve damar hastalıkları

-Bazı kanser türleri

-Tip 2 Şeker hastalığı

-Obezite

-Eklem iltihabı (Artrit)

-Kronik solunum yolu hastalıkları (KOAH ve astım)