Kişilik Bozukluğu

Kişilik Bozukluğu sahip bir insan ikili ilişkilerdeki iletişimde ciddi sorunlar yaşar. Bir anda ruh halleri değişerek tamamen farklı bir insana dönüşebilirler. Mesela mutluyken bir anda ağlamaya başlayabilirler. Kişilik Bozukluğuna sahip bireyler için bir olay ya çok mutlu ya da çok mutsuz olmalıdır. Kişilik Bozukluğuna sahip bireylerde şunlar gözlemlenir

Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Sosyal çevrede çok uç bir duyguya bir anda kapılmak. Örnek olarak bir arkadaşı çok severken yaptığı bir şeyden dolayı çok nefret etmek. Sürekli duygularla hareket eder. Örneğin bir arabayı hızlı sürmek isterse çok hızlı sürer ve başına buyruk hareket eder. Sebep gerekmezsizin aniden ruh hali değişir. Öfkesi bir anda harlanabilir ve etrafına şiddet uygulamaya çalışabilir. Boşlukta hissetme. Güven problemi vardır ve sürekli herkese karşı şüphe halindedir. Benlik duygusunda aşırıya kaçar. Birine çok çabuk bağlanır bağlandığı kişiyle de çok çabuk ayrılabilir. Kendine şiddet uygulama eğilimindedir ve kendinden nefret eder. Sürekli kendini öldürmeyi düşünür ve yardım edilmezse intihara kadar süreklenir.

Kişilik Bozukluğu yüzünden bazı şeyleri alışkanlık haline getirebilir. Genellikle bağımlılık haline gelen şeyler şunlardır:

Depresyon. Anksiyete. Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı. Bipolar bozukluk. Travma sonrası stres bozukluğu. Yeme bozuklukları. Dikkat dağınıklığı ve Hiperaktivite bozukluğu.

Bu nedenlerden dolayı hayatında birçok şey yaşayabilir. Bu yaşamda şunlar olabilir:

Eğitimine uzun bir süre ara verme veya tamamen bırakma. Bir işte uzun süre tutunamama sürekli sıkıldığından dolayı sık sık iş değiştirme. İkili ilişkilerde çok sorun yaşama, evlilikte sıkıntılar yaşama. Yıpratıcı bir kişiliğe sahip olma. Bundan dolayı karşıdaki kişi yıpranır ve iletişim kurulamaz. Riskli hareketlerde bulunma, agresif olma. Bunların sonucunda suçlara bulaşıp hukuk sürecinde hapse girme. Kendine karşı zalim olup şiddet uygulamak ve hastanede yatmak. Dürtüsel davranışlar nedeniyle istenmeyen birçok olay ve duruma bulaşma. İntihara eğilime sahip olma ve sürekli intihar etmekten bahsetmek.

Kişilik Bozukluğu ile ilgilenen doktorlara ulaşmak için tıklayınızdoktor bul