Kekemelik

Kekemelik genellikle çocuklukta başlayan bir konuşma bozukluğudur. Kekemeliğe sahip  olan kişi ne söyleyeceğini bilir fakat söylemekte zorluklar yaşar. Küçük çocuklar konuşmayı öğrenirken konuşma ve dil yetenekleri gelişmediğinden dolayı kekeleyebilirler. Küçük çocuklarda olan kekemelik genellikle geçicidir. Bazen ise küçüklükte başlar ve yetişkinliğe kadar devam eder ve kronikleşir. Kekemelik kişinin etkileşimlerini olumsuz etkiler.

Kekemelik Neden Olur

Kekemelik sesleri, kelimeleri ve hecelerin tekrarlanmasıdır. Genellikle iki ila 6 yaş arasında görülür. Kekemelik görülen çocukların %25’i yetişkinliğe kadar bu durum devam etmez. Kalıcı olabilecek bir durumda erken teşhis ile yetişkinliğe kadar devam edebilecek durum ortadan kalkar.

Aile içindeki bireylerde kalıtsal olarak kekemelik varsa yada herhangi birinde daha önce kekemelik görüldüyse bu kalıtsal kekemelik olabilir. Çocukluk döneminde normal gelişim sırasında görülebilir. İnme ya da travma gibi nedenlerden kaynaklanan beyin yaralanmaları nörojenik kekemeliğe neden olabilir. Duygusal travma da psikojen kekemeye sebebiyet verebilir.

Kekemeliğin Belirtileri Nelerdir

Bir kelime, kelime öbeği veya cümleyi başlatırken zorlanır. Bir sözcüğü veya sözcük içindeki sesleri uzatma. Ses, hece veya kelimeyi tekrar etme. Bazı heceler veya kelimeler için kısa sessizlik veya bir kelime içinde duraklamalar. Bir kelime söyledikten sonraki kelimeyi söylerken zorlanır. Bazı kelimeleri söylerken yüzün veya üst gövdenin aşırı derecede gerilmesi. Konuşma kaygısı. Etkili iletişim kurmadaki yeteneklerde diğer insanlara göre sınırlılık.Hızlı göz kırpma. Dudakların veya çenenin titremesi. Yüz tikleri. Baş hareketleri.

Kekemelik Nasıl Teşhis edilir

Kekemelik genellikle dil konuşma terapisti ya da çocuk psikiyatrist uzmanı tarafından teşhis edilir. Kekemeliği teşhis ederken :Kekemeliğin ilk fark edildiği zaman, Hangi koşullarda ortaya çıktığı, Kekemelik davranışlarının bir analizi, Çocuğun konuşma ve dil becerilerinin değerlendirilmesi ile elde edilen veriler gibi çeşitli faktörleri göz önüne alır.

Kekemelik ile İlgilenen Doktorlar Hangi hastanelerde Görev Yapmaktadır ?

Kekemelik ilgilenen doktorlara ulaşmak için tıklayınızdoktor bul