Karın Alt Kısmında Ağrı

Karın Alt Kısmında Ağrı Göbek altı hizasının altında veya alt karında yerleşen ağrıların bir diğer adıda pelvik ağrılardır.Alt karın bölgesinde ki ağrıların başlıca nedenleri kadınlarda rahim, yumurtalık, her iki cinsiyette bağırsak, mesane, idrar yolları kaynaklı ağrılardır. Karın ağrısı tek başına bir hastalık değildir,bir belirtidir.

   Alt karın ağrısı sadece bu nedenlerle ve sadece kadınlarda olmaz. Kadınlarda gözlemlenen alt karın bölgesi ağrılarının erkeklerde gözlemlenen alt karın bölgesi ağrılarından farklı nedenleri olabilir.

HEM ERKEK HEM KADILARDA GÖRÜLEN KARIN ALTI AĞRILARI

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen alt karın ağrıları;

-Apandisit,

-Huzursuz bacak sendromu,

-Sistik veya Üretrit,

-Böbrek Taşları,

-Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar,

-Skar Dokusu,

SADECE KADINLARDA GÖRÜLEN KARIN ALTI AĞRILARI

Bazı ağrılar sadece kadınlarda görülür. Sadece kadınlarda görülen ağrılar ise şunlardır; 

-Yumurtlama ağrıları

-Adet öncesi ağrılar

-Adet ağrıları

-Dış gebelik

-Pelvik inflamatuar hastalık

-Yumurtalık kistleri

-Miyomlar

-Endometriozis

-İntersisyel sistit

-Organ prolapsları

-Plvik konjesyon sendromu

ALT KARIN AĞRILARINDA TANI

   Hekime başvuran hastalarda ağrının nedenini ortaya koymak için öncelikle hastanın şikayeti, ağrının niteliği ayrıntılı bir şekilde sorgulanır, ardından fiziksel muayene, çeşitli laboratuvar testleri, görüntüleme yöntemleri ve gerektiğinde endoskopik incelemeler yapılır.

KARIN ALT KISMINDA Kİ AĞRILARDA TEDAVİ

   İlk olarak karnın alt bölgesinde ortaya çıkan bu durumun nedeni ve ağrının ne kadar süreyle devam ettiği konusunda bilgi sahibi olunmalı ardından sebep belirlendikten sonra doktor gözetiminde ve doktorun yönlendirmesi ile uygun tedavi seçilmelidir.

KARIN ALT KISMINDA Kİ AĞRILARA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Bağırsak ve mide hastalığınız olduğundan şüphe ediyorsanız gastroenteroloji bölümüne, karın ağrısı ile beraber meydana gelen kabızlık sorunu varsa genel cerrahi, karın ağrısı ile beraber mide bulantısı yaşıyorsanız dahiliye bölümlerine başvurmalısınız.

Hastane Doktor Çalışma Listesine ulaşmak için doktor bul robotuna giriş yapınız.

doktor bul