Karanfil Yağının Sağlığa Faydaları

Karanfil genellikle “fayda deposu” olarak adlandırılır. Güçlü antiseptik ve antioksidan özelliklere sahiptir. Karanfil yağı ise geleneksel tedavi ve bazı özel yemeklerde lezzet verici kullanımları da dahil olmak üzere geniş bir kullanım alanına sahiptir. Karanfil yağı, vücuttaki ağrıları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek iltihap giderici özelliğe sahiptir. İçeriğindeki öjenol bileşeni sayesinde, diş ve saçlar için büyük bir fayda sağlayabilir. Ayrıca, esas olarak vücut fonksiyonlarımızın bozulmasından sorumlu olan serbest radikallerin sistemimizden atılmasına yardımcı olabilir. Karanfil yağı faydaları arasında, özelliklerinden birinin de antiseptik olması nedeniyle ağız ve diş sağlığına yardımcı olması vardır.

Karanfil Yağı Faydaları

Ağız ve Diş Sorunlarının Çözülmesine Faydalı Olur

Karanfil yağının faydaları arasında diş sağlığına sağladığı katkılar da vardır. Karanfil, neredeyse tüm markaların diş macunu formüllerinde çok yaygın kullanılan bir bileşendir. Antiseptik özellikleri diş ağrısını hafifletmek için etkilidir. İçeriğindeki öjenol, diş eti ağrısı ve ağız ülserlerinin tedavisinde çok etkilidir. Ağız kokusundan kurtulmak için ılık suyun içine dört damla karanfil yağı ekleyerek günde iki kez gargara yapılabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Karanfil yağı bağışıklık sistemini güçlendirmek için özel bir rol oynayabilir. Farklı vücut fonksiyonlarının bozulmasından sorumlu olan serbest radikallere karşı adeta bir çöpçü görevi görebilecek güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

Enfeksiyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Karanfil yağının antiseptik özellikleri kesikleri, yaraları, mantar enfeksiyonlarını ve hatta böcek ısırıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Karanfil yağını yara tedavisi için kullanırken doğrudan kullanmaktan kaçınmalıyız. Yaralı bölgeye uygulamadan önce badem yağı veya hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi tavsiye edilir.

Öksürük ve Soğuk Algınlığı ile Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Karanfil yağının anti-enflamatuar özellikleri boğaz ağrısı, öksürük, soğuk algınlığı ve sinüzit ile mücadelede ve ayrıca solunum problemlerine yol açan burun kanalı tıkanıklığını temizlemede faydalı olabilir. Ayrıca, burun boşluğu ve boğaz üzerinde, öksürük ve soğuk algınlığı çekerken rahatlama sunabilecek bir ferahlatıcı etkisi vardır.

Baş Ağrılarını Hafifletebilir

Karanfil yağı, oldukça rahatsız edici olabilecek kronik baş ağrısı durumunda da yararlıdır. Karanfil yağının faydaları arasında, kas ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olması da vardır.

Cilt Sağlığına Faydalıdır

Karanfil yağı, cilt sağlığına faydaları nedeniyle sabun, losyon ve parfüm gibi ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan öjenol adlı bileşik, anti-bakteriyel özellikleri sayesinde cilt sorunlarını gidermede etkilidir. Akne tedavisinde, ciltteki şişkinliği azaltılmasında ve bakterilerin öldürülmesinde rol oynayabilir. Ayrıca kırışıklık ve sarkma gibi yaşlanma belirtilerini önlemek için de kullanılır. Cilt kremine iki ila üç damla karanfil yağı ekleyerek harika bir cilt elde edebilirsiniz. Uyarıcı özellikleri, ölü derinin atılmasına ve ciltte kan dolaşımının artmasında kullanışlı olabilir. Ciltteki kan akışının artması, cildin canlanmasına ve parlamasına yardımcı olur.

Karanfil yağının sağlığa faydaları arasında, yukarıda belirtilenler dışında hazımsızlık tedavisine yardımcı olması, saç sağlığı iyileştirmesi, mide bulantısını hafifletmesi, kulak ağrısına iyi gelmesi gibi maddeler yer almaktadır.