Kanser

Kanser vücudun temel taşları olan hücrelerde meydana gelen hastalıklardan biridir. Kanserin ve türlerinin görülme sıklığı coğrafi bölgelere göre değişir. Türkiyede en çok görülen kanser türleri meme, akciğer ve bağırsak kanseridir.

Kanserin Belirtileri Nelerdir

Başka bir nedenle olmayan ve açıklanamayan kilo kaybı. Yüksek ateş, Kronik halsizlik, Güçlü ağrılar. Meme, koltukaltı ve ya vücudun başka bölümlerinde hissedilen sert ve hareketsiz kitleler. Ciltteki, özellikle ben ve siğillerde değişiklikler. Ağızda ve diş etlerinde yoğun kanamalar. Balgamda kan gelmesi ve kronik öksürük. Zamansız vajinal kanamalar. Dışkıda kan bulunması ve uzun süren dışkılama problemleri. İdrarda kan bulunması ve idrar sıklığının değişmesi.

Kanser Türleri Nelerdir

Akciğer kanseri, Meme kanseri, Beyin tümörleri, Ağız kanseri, Bağırsak (kolon) kanseri, Özofagus kanseri, Cilt kanseri, Rahim ve rahim ağzı kanserleri, Yumurtalık kanseri, Prostat kanseri, Testis kanseri, Mide kanseri, Böbrek kanseri, Karaciğer kanseri, Pankreas kanseri, Mesane kanseri, Gırtlak kanseri, Nazofarenks kanseri.

Kanser Nasıl Korunulur

Kanserden korunmak için sağlıklı beslenmeli ve bol egzersiz yapmalıyız. Fiziksel aktivite eksikliği kanserle birlikte şu hastalıklara da neden olabilir: Diyabet, Obezite, Yüksek tansiyon, Kalp ve damar hastalıkları, Kas ve iskelet sistemi hastalıkları, Bazı kanser türleri, Solunum sistemi hastalıkları,

İşe giderken toplu taşıma araçlarını tercih edin. Araçla gidiyorsanız aracınızı işyerinize biraz uzak yere park edip yürüyün. Ofiste günde birkaç kere merdiven inip çıkın. Asansör yerine merdiven kullanın. Tatil günlerini kapalı mekanda değil açık havada geçirin, hareket edin. Otururken öne eğilmeyin, dik durun, dik yürüyün.

Kanser ile ilgilenen doktorlara ulaşmak için tıklayınızdoktor bul