Kalp Hastalıkları

Yaşamı tehdit eden hastalıkların başında gelen kalp hastalıkları, vücudumuzdaki tüm organlara kan götüren yapılar olan damarların daralması, tıkanması veya kireçlenmesi (ateroskleroz) sonucu oluşmaktadır. Kalp hastalıklarından en sık görülenleri ise arter rahatsızlıkları, mitral ve aort kapak sorunları, aort genişlemesi ve kalp delikleridir.

Kalp hastalıklarının belirtileri kadın ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Erkelerde göğüs ağrıları daha fazla yaşanırken kadınlarda nefes darlığı, ani aşırı halsizlik ve bulantı daha çok görülür.  65 yaş önce kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler erkeklerde daha sık görülse de, menopoz sonrası kadınlarda da kalpten ölümler hızla artmaktadır.

Kalp damar hastalığı belirtileri şunlardır:

  • Göğüs ağrısı (Angina Pektoris)
  • Nefes darlığı
  • Çarpıntı
  • Bayılma
  • Tıkalı olan damarın beslediği organ ile ilgili belirtiler (Örneğin bacak damar tıkanıklığında bacakta ağrı, soğuma, uyuşukluk ve güçsüzlük)

Günümüzde kalp ve damar hastalıklarının giderek yaygınlaşmasında ki en önemli etmenler meyve sebzeyi az tüketmek, obezite, diyabet ve insülin direncinin artması, hareketsiz yaşam, hipertansiyon yaşının düşmesi, bilimsel geçerliliği olmayan tedaviler, nargile veya sigara içmek.

Sağlıklı yaşamak ve kalp hastalıkları riski azaltmak için sağlıklı beslenmeli, yağlı ve tuzsuz yemek yemeyi alışkanlık haline getirmeli, spor yapmalı (spor yapamıyorsanız yürüyüş yapılmalı),balık yemeli, alkol ve sigara tüketmemeliyiz.

Düzenli olarak yapılacak muayeneler ve kontroller muhtemel bir hastalığın erken teşhisi ve gelişebilecek bir hastalık için tedbir alınması açısından önemli olduğu unutulmamalıdır.