Kalp Hastalıkları

Yaşamı tehdit eden hastalıkların başında gelen kalp hastalıkları, vücudumuzdaki tüm organlara kan götüren yapılar olan damarların daralması, tıkanması veya kireçlenmesi (ateroskleroz) sonucu oluşmaktadır. Kalp hastalıklarından en sık görülenleri ise arter rahatsızlıkları, mitral ve aort kapak sorunları, aort genişlemesi ve kalp delikleridir.

Kalp hastalıklarının belirtileri kadın ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Erkelerde göğüs ağrıları daha fazla yaşanırken kadınlarda nefes darlığı, ani aşırı halsizlik ve bulantı daha çok görülür.  65 yaş önce kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler erkeklerde daha sık görülse de, menopoz sonrası kadınlarda da kalpten ölümler hızla artmaktadır.Vücudumuzun önemli organı olan kalbimiz, çeşitli nedenlerle bu görevini yerine getiremediğinde, kendinde veya diğer organlarda birtakım bozukluklara sebep olur. Zaman içinde oluşan yağ plaklarına bağlı Koroner damarlarda, kalpten vücuda kan dağıtan ana aort damarlarda ve dallarında tıkanmalar meydana gelir.  Tıkanmalar nedeniyle ortaya çıkan hastalıklara kalp ve damar hastalıkları denir.

Kalp damar hastalığı belirtileri şunlardır:

-Göğüs ağrısı (Angina Pektoris)

-Nefes darlığı

-Çarpıntı

-Bayılma

-Tıkalı olan damarın beslediği organ ile ilgili belirtiler (Örneğin bacak damar tıkanıklığında bacakta ağrı, soğuma, uyuşukluk ve güçsüzlük)Yorgunluk ve halsizlik-Ağrı

-Nefes darlığı

-Çarpıntı

-Bacaklarda ve karında şişme(ödem ve asit)

-Öksürük

-Bayılma

-Hazımsızlık, hıçkırık ve yutma güçlüğü

-Baş ve ense ağrıları

-Morarma

-Yürürken göğüstede yanma, baskı, basınç hissi

KALP HASTALIKLARININ NEDENLERİ

Kalp hastalıkları doğumsal nedenlere bağlı olabileceği gibi, çocuklukta geçirilen romatizmal hastalıklara, yaşlılığa bağlı kireçlenmeye, çeşitli enfeksiyonlara, kapağın dejenerasyonuna bağlı olarak da görülebiliyor. Geçmiş yıllarda romatizmal kalp hastalıklarına bağlı kalp kapakçığı hastalığı ilk sırada görülürken, ateşli romatizma için etkili antibiyotik kullanımının artması sayesinde bu nedene bağlı kalp kapağı hastalığı artık daha az görülüyor.

KALP HASTALIKLARI

KORONER ARTER HASTALIKLARI:Koroner arter hastalıkları, kalbin etrafında bulunan ve onu besleyen damarlarda meydana gelen daralmalar sonucu ortaya çıkıyor.
MİTRAL KAPAK HASTALIKLARI:Mitral kapaklardaki sorunlar romatizmal, dejeneratif ve iskemik kapak hastalıkları olarak ortaya çıkıyor. Darlık, yetmezlik ya da ikisi bir arada görülebiliyor.
AORT KAPAK HASTALIKLARI:Aort kapağı, kalbin sol karıncığı ile aort arasında bulunan yarım ay şeklindeki üç yaprakçıktan oluşuyor. Aort kapağında oluşan hastalıklar Aort Kapağı Hastalıkları deniliyor.
AORT ANEVRİZMALARI:Aort damarı, kalpten çıkıyor ve dört bölgeye ayrılarak vücuttaki birçok organa yan dal veriyor. Vücudun ana arteri olarak adlandırılan aort, tüm yan dalları besliyor. Bu damardaki genişlemeye de aort anevrizması deniyor.

ASD (ATRİYAL SEPTAL DEFEKT):Kalpte, her iki kulakçık arasındaki duvarda delik oluşması ASD (Atriyal septal defekt) olarak tanımlanıyor.

RİTİM BOZUKLUKLARI ARİTMİ:Aritmi, kalbin atım hızıyla ilgili bozukluk anlamına geliyor. Sağlıklı kişilerde, dinlenme anında kalp, dakikada 60-100 vuruş olarak çalışırken, aritmi hastalığı taşıyanlarda düzensiz (hızlı, yavaş ya da duraklayarak) çalışıyor. Kalp hastalığı olanların yanı sıra sağlıklı kişilerde de görülen aritmi, çarpıntı yapabildiği gibi bayılmaya kadar varan bir seyir izleyebiliyor.

 KALP HASTALIKLARI TESTİ

Ekokardiografi (EKO) ile insan kalbinin yapısını, boşluklarının çaplarını, kalp adalesinin çalışma kapasitesini ve özellikle kalp kapaklarının yapısı ve işlevlerini, ses dalgası yöntemi ile canlı görüntüye sahip oluruz.Bu test için hiçbir ön hazırlık veya açlık gerekmez ve kısa süre içinde tüm test tamamlanabilir. Eğer hastanın şikayetleri sürerken yapılırsa, kalp krizi şüphesinde yüzde 100 kesinlikte tanı koyulabilen durumlar söz konusu olabilir.

Efor testi ise acil durumlarda değil daha çok kalp damarlarındaki yavaş oluşan ciddi darlıklarda ileri tetkik gerekip gerekmediğini anlamak için yapılmaktadır.

KALP HASTALIKLARINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

Kalp ve damar hastalıklarına “kardiyoloji” bölümü bakmaktadır.

Günümüzde kalp ve damar hastalıklarının giderek yaygınlaşmasında ki en önemli etmenler meyve sebzeyi az tüketmek, obezite, diyabet ve insülin direncinin artması, hareketsiz yaşam, hipertansiyon yaşının düşmesi, bilimsel geçerliliği olmayan tedaviler, nargile veya sigara içmek.

Sağlıklı yaşamak ve kalp hastalıkları riski azaltmak için sağlıklı beslenmeli, yağlı ve tuzsuz yemek yemeyi alışkanlık haline getirmeli, spor yapmalı (spor yapamıyorsanız yürüyüş yapılmalı),balık yemeli, alkol ve sigara tüketmemeliyiz.

Düzenli olarak yapılacak muayeneler ve kontroller muhtemel bir hastalığın erken teşhisi ve gelişebilecek bir hastalık için tedbir alınması açısından önemli olduğu unutulmamalıdır.

Kardiyoloji Doktorlarına ulaşmak için doktor bul robotuna giriş yapınız.

doktor bul