HIV

HIV kan veya korunmasız cinsel ilişki sırasında salgılanan vücut sıvılarının enfekte olan kişiden geçmesiyle bağışıklık sistemine bulaşan bir virüstür. Virüs CD4 hücresini parçalar ve bağışıklığı düşürür. Bağışıklık düştüğünden dolayı hasatlıklara yakalanma ihtimali artar ve hastalıklardan korunma ihtimalimiz azalır.

HIV Belirtileri

Ateş Boğaz ağrısı ve boğazda iltihaplanma, Baş ağrısı, Lenf bezlerinde büyüme, Vücutta döküntü, Ağızda, yemek borusunda ve genital organlarda yaralar, Kas ve eklem ağrısı, Bir aydan fazla süren ve tedavi edilmeyen ishal, Baş ağrısı, Bulantı ve kusma, Titreme, İsilik, Gece terlemesi, Kas ağrısı, Boğaz ağrısı,Yorgunluk,
Şişmiş lenf düğümleri, Ağız ülseri.

Bu Belirtiler yüzünden aşağıdaki hastalıklara yakalanabilirsiniz

Vadi ateşi Rift Vadisi ateşi, Solunum sistemi ve mukus membranlarının kandidiyazı (pamukçuk), Ensefalit (beyin enfeksiyonu), Uçuk virüsü, Kaposi’nin cilt ve iç organlardaki sarkoması, Çeşitli bakteri ve parazitlerden ishal.Lenfoma, Tüberküloz, Bakteriyel pnömoni,

HIV’den Nasıl Korunulur

Su bazlı kayganlaştırıcılar kullanın. Kondomu açarken kesici alet kullanmaktan kaçının ve tırnaklarınızın kondoma zarar vermemesine ve yırtmamasına özen gösterin.
Kullanılmış olan kondomları bir kez daha kullanmayın Cinsel ilişkinin en başında genital sıvılar birbirine değmeden penis sertleştiğinde kondomu takın. Cinsel ilişki anında kondomun herhangi bir zarar gördüğünü hissederseniz kondomu hemen değiştirin. Her cinsel ilişkide mutlaka kondom kullanın. Son kullanma tarihi geçmiş kondomları kullanmamaya özen gösterin. Kondomları güneş ışığından, nemli ortamlardan ve sıcaktan koruyun. Kondoma farklı kimyasallar veya maddeler sürmeyin çünkü Bu tarz ürünler kondoma zarar verebilir ve kondomun koruyucu özelliğini azaltabilir.

HIV’in Bulaşma İhtimalini Aşağıdaki Yöntemlerle Sıfıra İndirebilirsiniz:

Kişisel Eşya Kullanımı. Aynı konumda oturup aynı havayı soulma. Telefon kulaklığı ve kapı kolu. Aynı havuzu, banyoyu, tuvaleti, saunayı ve duşu paylaşmak. Sivrisinek, böcek sokması ve hayvan ısırması gibi yollarla bulaşmaz. Dokunma, tokalaşma, sarılma. Tükürük ve gözyaşı gibi duyu organlarından çıkan maddeler. Giysilerin ortak kullanımı.

Hıv ile İlgilenen Doktorlar Hangi hastanelerde Görev Yapmaktadır ?

Hıv ile ilgilenen doktorlara ulaşmak için tıklayınızdoktor bul