Hemoroid (Basur)

Hemoroid (Basur) , halk arasında mayasıl olarak bilinmektedir. Kişinin yaşam kalitesini etkileyen bir sağlık sorunudur.

Makat bölgesinde damarların genişlemesi ve büyümesiyle ortaya çıkan varis benzeri genişlemiş damar yumakları ile karakterize bir sağlık sorundur. . 20 yaşından önce nadiren görülen hastalık çoğunlukla 45 ila 65 yaş arasındaki kişilerde sıklıkla görülür.

Kadın ve erkeklerde yaygın olarak görülen hemoroide, her 4 kişiden birinde rastlanır. Kişiler hastalıktan utandıkları için doktora gitmezler ve bu da hastalığın ilerlemesine neden olur.

Hastalık yaşam kalitesinin düşmesine, acı deneyimine ve özgüven eksikliğine sebep olabilir. Toplumda her dört kişiden birinde zaman zaman ortaya çıkan hastalık, anüsün dış kısmında ve cilt altındaysa eksternal ya da dış hemoroid olarak tanımlanırken, kalın bağırsağın son kısmında ise internal, yani iç hemoroid olarak adlandırılır.

Hemoroid (Basur)Belirtileri

Anüs çevresindeki damarların gevşemesine bağlı olarak oluşan damar topağının, makat dışına sarkması ile belirti veren bir hastalıktır. Diğer belirtileri ise şunlardır;

-Dışkıda kan gelmesi

-Anüs yakınlarında kaşıntı, şişlik ya da ağrılı yumru,

-Oturmakla artan ağrı.

-Tuvalet kağıdına lekelenme şeklinde kan olması,

Hemoroidin Nedenleri

Hastalık çoğunlukla uzun süren kabızlığa ve tuvalette fazla vakit geçirmeye bağlı olarak oluşur. Dışkılama sırasında zorluk yaşanması, bölgedeki kan akışı etkiler. Zamanla damarlardaki kan, bölgede hemoroid oluşumuna yol açar.

Hemoroidin Tanısı

Genel cerrahi uzmanına başvuran hastanın şikayetleri dikkatlice dinlendikten sonra yapılan anal muayene genellikle genç hastalarda tanı için yeterlidir. Ancak rektal kanama şikayeti ile gelen hastalara rektoskopi ya da kolonoskopik tetkik önerilmektedir.

Basur tedavisi ile ilgili doktorların doktor çalışma listesi için giriş yapınız.