Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır? Hamilelik durumunda anne adayı birçok riskle karşı karşıya kalır. Bizde yazımızda bunlardan biri olan hamilelikte kan uyuşmazlığı iğnesi ne zaman yapılır? Bu konuyu ele alacağız.

Hamilelikte kan uyuşmazlığı iğnesi ne zaman yapılır?

Birçok kimse bu konuyu merak eder. Kan uyuşmazlığı gibi durumlar gebeliklerde sık duyulan ve rastlanılan bir durumdur. Bu konu basite alınmaması gereken durumlardan biridir. Bizde yazımızda hamilelikte kan uyuşmazlığı iğnesi ne zaman yapılır? Bu konuyu ele alacağız. Bundan önce kan uyuşmazlığı nedir? Bu başlıktan bahsedelim.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı sıkça duyulmasına rağmen aslında çok da kavranmış bir konu değildir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerden babanın kan grubunun RH(+) pozitif, annenin ise RH(-) negatif olması durumu kan uyuşmazlığı olarak adlandırılır. Doğum öncesi alınacak tedbirlerle bu durum sorun olmaktan çıkar.

Kan uyuşmazlığı yaşayan çiftlerin doğacak çocuklarının kan gruplarına göre önlemler alınır. Eğer bebeğin kan grubu negatifse bir sorun çıkmaz. Pozitifse bu durumda bir dizi önlemler alınır. Öncelikle annenin ilk doğan bebeğinin pozitif olması genel olarak bir risk teşkil etmez. Genellikle ikinci gebeliklerde kan uyuşmazlığı olması durumunda halk arasında kan uyuşmazlığı iğnesi denilen Anti-RH immunglobulin ilacı anneye uygulanır. O zaman yazımızın devamında hamilelikte kan uyuşmazlığı iğnesi ne zaman yapılır? Bu başlığı ele alalım.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik durumlarında yapılan kontrollerden sonra bebek ile anne arasında kan uyuşmazlığı tespit edilirse önlemler alınır. Kan uyuşmazlığı iğnesi ilk dozu genel olarak  gebelere 28. haftada kalçadan kas içine uygulanır. Doğumdan sonra eğer bebek negatif ise 2. Dozun uygulanmasına gerek yoktur. Pozitifse doğumdan 72 saat içinde kan uyuşmazlığı iğnesi uygulanır.

Kan uyuşmazlığı iğnesinin uygulanmasının nedeni anne ile bebek arasındaki RH farklılığıdır. Negatif kan grubuna ait olan anne pozitif olan bebeğin kan hücrelerine karşı savunma geliştirir. İlk doğumda bu savunma mekanizması bebek doğana kadar gelişemez. Ancak ikinci gebeliklerde anne bu mekanizmayı bildiği için bebeğin kan hücrelerine zarar verir.

Kadın Doğum doktorlarına aşağıdaki  Doktor Bul sistemimizden ulaşabilirsiniz.

doktor bul