Hamilelik Öncesinden Doğuma Kadar Kilo Kontrolü

Hamilelik Öncesinden Doğuma Kadar Kilo Kontrolü Hamilelik öncesinden doğuma kadar kilo kontrolü nasıl yapılır? Kilo kontrolünün sağlanması ne kadar önemli?

Hamilelik Öncesinden Doğuma Kadar Kilo Kontrolü

Hamilelik öncesinden doğuma kadar kilo kontrolü uzman desteği almanız ya da kendi iradeniz ile kendinizi kontrol etmeniz ile mümkün. Önemli olan kendi bedeninizi tanımak, bebeğinizin sağlığı için doğru beslenerek kilo kontrolünün gerçekleşmesini sağlamaktır. Bunu kontrol ederek en iyi şekilde doğuma kadar hazırlığınızı yapabilirsiniz.

Hamilelikte Kilo

Hamileyken kilo almak normaldir. Ancak normal aralığının ne olduğu da son derece önemlidir. Bunun için hamilelikte olması gereken kilo nedir sorusunun yanıtı, her gebe için farklı verilebilir. Boy, var olan kilo, bebeğin kilosu gibi hususlar üzerinden kilo artışının kontrolünün düzenli bir şekilde gerçekleşmesi son derece önemlidir. Bunu sağlayarak, kendinizi kontrol ederek hamilelikte kilo sürecini yönetmeniz mümkün.

Hamilelikten Önceki Kilo   Olması Gereken Kilo

·         Normalden zayıf (VKI’i 18,5’ten az)·         Ortalama 13 ila 18 kg.
·         Normal kiloda (VKI’i 18,5 ila 24,9)·         Ortalama 11 ila 16 kg.
·         Normalin üstünde kilolu (VKI’i 25 ila 29,9)·         Ortalama 7 ila 11 kg.
·         Obez (VKI’i 30 ve üzeri)·         Ortalama 5 ila 9 kg.

Verilen değer kapsamında hamileyken kaç kilo alınır sorusunun da net şekilde yanıtını almış olacaksınız. Buna dikkat etmeniz halinde, gebelik sonrasına hamileyken alınan kilolardan kurtulmak da çok daha hızı ve sorunsuz bir şekilde olacaktır.

Kilo Normalin Üstündeyse

Kilo eğer normalin üstündeyse, direkt olarak yüksek kan basıncı ya da şeker hastalığı gibi durumların kontrol edilmesi gerekir. Bazı durumlarda bunlar risk haline gelebilir. Doktorunuzdan bilgi almak, uzman desteği ile kilo kontrolünün gerçekleşmesini sağlamak son derece önemlidir. Hamilelik sürecinde alınan kilolar ömür boyu hayatınızı riske atma ihtimali olan kilolar olduğundan uzman desteği önemlidir.

Kilo Normalin Altındaysa

Kilonun normalin altında olduğu durumlarda bebek erken ya da beklenenden daha küçük doğabilir. Hamileyken ideal kilo alımı gereklidir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak açısından mutlaka normal kilo alımı olmalıdır. Bunun için de uzman desteği almanız gerekebilir.

Kadın Doğum doktorlarına aşağıdaki  Doktor Bul sistemimizden ulaşabilirsiniz.

doktor bul