Göz Yanması Hangi Hastalığın Belirtisidir ?

Göz yanması sağlık sorununu yaşayan kişiler göz yanması hangi hastalığın belirtisidir ? sorusunun cevabını internette aramaktadırlar.

Göz yanması tek başına bir hastalık değildir. Gözde yaşanan yanma birçok göz hastalığında belirti olarak ortaya çıkan ve bazen uzun süre devam eden bir rahatsızlıktır.

Göz Yanması Hangi Hastalığın Belirtisidir ?

Göz yanması sanılanın aksine bir hastalık değildir. Başka bir göz hastalığı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu göz hastalıkları ise şunlardır;

– Göz kuruluğu

– Kirpik dibi iltihabı

– Kornea enfeksiyonları,

– Bilgisayar göz yorgunluğu sendromu,

– Akomodasyon spazmı,

– Gözde et büyümesi,

– Göze toz benzeri yabancı bir cisim kaçması,

– Göz alerjisi,

– Göz tahrişi,

– Göz yorgunluğu.

Göz Yanmalarının Tedavisi

Göz yanmasının nedeni basit bir çevresel faktör ise soruna neden olan çevresel faktörlerden uzak kalarak korunma sağlanabilmektedir. Ancak bazı nedenlerle kişi bu ortamlardan tamamen uzak kalmaz. Bu gibi durumlarda mümkün olduğunca gözlerin arada dinlendirilmesi, göz odaklı çalışılan işlerde arada gözlerin göz jimnastiği ile hareket ettirilerek yanma yapan etkenden uzaklaşması sağlanabilir.

Eğer gözlerde yanma şiddetli oluyorsa ya da süreklilik taşıyorsa bir göz hekimine muayene olarak gözde herhangi bir bozukluk ya da hastalık olması ihtimalinin araştırılması gerekmektedir. Gözlerde yanma bir göz hastalığı ile ortaya çıkması durumunda etkili ilaçlar, göz damlaları ve yapılan uygulamalarla düzeltilebilmektedir.

Göz Yaşı Gözü Neden Yakar?

Göz yaşı tuzlu olduğundan gözde yanma hissine yol açması normaldir, ancak her zaman yanma hissi oluşuyorsa doktora gidip göz muayenesi olmakta fayda vardır.

Göz Doktorları Doktor çalışma cetveline  ya da doktor bilgilerine ulaşmak için aşağıdaki Doktor Bul linkini tıklayabilirsiniz.

Doktor Bul
Doktor Bul