Göz Kanaması

Halk arasında göz kanaması olarak geçse de bilimsel adı konjoktivittir. Göz kapaklarının iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Göz kapaklarının birçok sebebe bağlı olarak iltihaplanmasıyla oluşan bir hastalığıdır. Hastalarda sık sık karşılaşılan bir hastalıktır. Hastaların %40 civarı bu problemle hastaneye gelmektedir. Hastalık aşamalı olduğundan dolayı zaman geçtikçe kötüleşir ve kalıcı bir hasar bırakabilir. Hastalık erken aşamada tedavi edilemezse ileride kronik bir hastalığa dönüşebilir. Hastalar hijyene dikkat vermelerine rağmen gözlerinde aynı durumu yaşıyor tıbbi yardıma başvurmalılardır. Erken teşhisle ve zamanında tedaviyle muhtemelen olumlu sonuç alıp kalıcı hasar almayız. Hastalık tek gözde çıkar fakat ellerimizi 2 gözümüze de götürüp ovuşturarak 2 sinede bulaştırabiliriz. Hijyen konusu bu hastalığın en önemli tedbiridir bundan dolayı hijyeninize dikkat edin.

Göz Kanaması Belirtileri Nelerdir

Gözlerde yanma. Göze kum kaçmış hissi. Bulanık görme. Göz sulanması. Gözlerde kuruma ve şişlik. Yağlı görünen göz kapakları ve aşırı çapaklanma. Gözlerde ve kirpik diplerinde kızarıklıklar. Normalden daha sık göz kırpma isteği. Kirpiklerde dökülme. Hassasiyet ve parlak ışıkta görüşün azalması. Kirpiklerde dökülmeler. Kirpik diplerinde su baloncuğu benzeri yapılanmalar. Gözlerin kanlanması. Çapaklanma. Bulanma. Kızarıklık. Kaşıntı. Gözlerde yanma ya da batma. Kirpiklere yapışan iltihap. Göz kapağında ve zar yapıdaki şişlik. Gözde ışığa karşı hassasiyet. Gece boyunca gözden akıntı gelmesi.

Göz Kanamasından Korunma

Ellerinizi bol bol yıkayın ve başka bir bireyin kişisel eşyalarına dokunmamaya özen gösterin. Gözlerinizde sorun varsa havuza girmekten kaçının. Havuz gibi ortamlara girerken yüzücü gözlüğü kullanmak daha rahat olur. Lenslerinizi ellerinizi yıkadıktan sonra takıp çıkarın ve lens solüsyonunu her defasında yenileyin. Hapşırık veya öksürük sonrası elinizi gözünüze götürmemeye özen gösterin. Lenslerinizi kimseyle paylaşmayın. Ellerinizin değdiği mutfak tezgahı, lavabo, cep telefonu gibi yüzeyleri sık sık temizleyin. Duş alırken kontakt lensinizi çıkarın.

Göz Kanaması Neden Olur

Kirli ve tozlu ortamlarda uzun süre kalmak, Gözlerde kuruluk sorununun varlığı, Bakteri türlerinin neden olduğu enfeksiyonlar, Kontakt lens kullanımı, Gül hastalığı, Göze sürülen kimyasallara karşı alerji,  Göz kapağındaki küçük yağ bezelerinde oluşan tıkanıklıklar, Seboreik dermatit, Kirpik bitleri ve akarları.

Göz Kanamasıyla İlgilenen Doktorlar Hangi hastanelerde Görev Yapmaktadır ?

Göz Kanamasıyla ilgilenen doktorlara ulaşmak için tıklayınızdoktor bul