Gaz Çıkartılamaması Durumunda Yaşanılan Sağlık Sorunları

Gaz çıkarma toplum kuralları açısından utanılacak bir durumdur. Ancak gazın vücuttan atılmadığı durumlarda ise kişide ciddi sağlık sorunları oluşabileceği unutulmamalıdır.

Gaz çıkarma ya da osuruk olarak isimlendirilen Flatus, rektuma giren bağırsak gazlarına işaret etmektedir. Vücut ince bağırsakta yiyecekleri sindirirken, parçalanamayan bileşenler gastrointestinal yol boyunca ilerler ve sonunda kolon adı verilen kalın bağırsağa gelir. Gazlar ya bağırsak duvarından dolaşıma geri emilebilir ve sonunda akciğerlerden dışarı çıkar ya da rektum yoluyla gaz çıkarma olarak dışarı atılır.

Yapılan araştırmalarda erkekler ve kadınların aynı miktarda gaz çıkardığı belirlenmiştir.

Gazın Vücuttan Atılmaması Durumunda Hangi Sağlık Sorunları Yaşanır?

Gaz bazen uygun bir durum olmaması nedeniyle vücuttan atılamaz bu gibi durumlarda ise karın şişkinliğini oluşabilir, bazı gazlar dolaşımda geri emilerek nefesinize karışır, bağırsaklarda gazın birikmesine ve kontrol edilemeyen bir gaz çıkarma durumunun oluşmasına neden olabilir. Ayrıca bağırsaklardaki basınç artışının rektum hastalıklarının gelişim şansını arttırmasının yanında divertikülit ya da bağırsak iltihabı gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bir Günde Ne Kadar Gaz Çıkartılır?

Bilim insanları, insanların gaz çıkarmalarını ölçen deneyler yapmaktadır. Yapılan bir deneyde deneklerin 24 saatlik bir sürede, dışarı attıkları tüm gazlar bir rektalkateter (ouch) yoluyla toplandı. Normal yemekler yediler ama gaz üretiminde bir artış sağlamak için 200 gram kuru fasulye yemeklerine eklendi.

Katılımcılar 24 saat içinde ortalama toplam 705 mililitre gaz ürettiler.Gaz salınımı kişi başına 476 mililitreden 1.490 mililitre arasında değişiyordu. Hidrojen gazı en yüksek hacimde üretildi (24 saat boyunca 361 mililitre), ardından karbondioksit geldi. (24 saatte 68 mililitre) Sadece üç yetişkin metan üretti. Bu da 24 saatte 3 mililitre ile 24 saatte 120 mililitre arasında değişen değerlerdeydi. Çoğunlukla azot olduğu düşünülen kalan gazlar, 24 saatte 213 mililitre katkıda bulunmuştur.
Öğleden sonraki saatlerde daha fazla miktarda bağırsak gazı açığa çıktığı ve gaz çıkarma başına 33 ila 125 mililitre arasında değiştiğ belirlenmiştir. Aynı zamanda uykudayken de gaz üretildiği uykuda gündüz oranlarının yarısı kadar gaz çıkarıldığı tespit edilmiştir. (saatte 16 mililitre ve saatte 34 mililitre).

Diyet Liflerinin Gaz Üretimine Etkisi

Diyet lifi ve flatus üzerine yapılan bir çalışmada insanları yüksek lifli bir diyete soktuklarında bağırsak gazı üretimine ne olduğunu araştırıldı. Denekler her gün 30 gram psyllium içeren bir lif kaynağı tüketti.
Yapılan deney sonucunda yüksek psyllium lifli diyetlerde gaz daha uzun süre içeride kalıyor, ancak dışarı atılan gaz miktarı değişmiyordu. Denekler daha az ama daha büyük gaz çıkarma atakları yaşadılar.

Gaz sancısı için doktorlara Doktor Bul sistemimizden ulaşabilirsiniz.

doktor bul