Enfeksiyon Hastalıkları Neye Bakar

Enfeksiyon Hastalıkları Neye Bakar Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji bir çok hastalığı tedavi edebilmektedir. Vücudumuzda bulunan birçok bakteri vardır. Bakterilerin çoğu yararlı olsada bazı durumlarda vücuda zararı olan bakterilerde olabiliyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji bakteriyel, viral, fungal  ve paraziter hastalıklar gibi mikroorganizmaların neden olduğu hastalıkları inceler ve tedavi eder. Enfeksiyon hastalıklarının genellikle karşılaşılan iki belirtisi ateş ve yorgunluktur. Enfeksiyon hastalıklarında tanı konulurken uygulana testler şunlardır: Balgam kültürü, Kan testi İdrar testi, Dışkı (gaita) testi, Doku testi, Beyin omurilik sıvısı, Burun, boğaz veya genital bölgeden mukus. Tedavi süreci ise hangi mikroorganizmanın hastalığa sebebiyet verdiğine göre değişmektedir. bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi uygulanırken, viral enfeksiyonlarda ise hastaya dinlenme ve antiviral ilaçlar kullanılmaktadır. Enfeksiyonal hastalıklara neden olan bakteri her yerde bulunabilir. Virüsler ise kendi başlarına yayılamadıkları için bir hücreyi imha eder ve oradan yayılmaya başlar. Mantarlar genellikle sadece dış yüzeyde gözüksede bazı durumlarda iç organlardada gözlemlenebilir. Parazitler ise sivrisinek gibi canlıları konak haline getirerek yaşamlarını devam ettirmeye çalışır.

Enfeksiyon Hastalıkları Neye Bakar

Üst solunum yolu enfeksiyonları, Influenza enfeksiyonu ( Grip ve benzeri  enfeksiyonlar), Alt solunum yolu enfeksiyonları (Bronşit ve zatürre), İdrar yolu enfeksiyonları (sistit), Selülit ve diğer cilt enfeksiyonları, Osteomyelit ve spondilodiskitler (Kemik ve eklem enfeksiyonları),  Ameliyat sonrası gelişen enfeksiyonlar Hepatitler (Hepatit A , B , C , Vb), Paraziter hastalıklar (Tenya , kıl kurdu Vb), Ekstrapulmoner tüberküloz (Deri,kemik ve böbrek veremi), Erişkin aşılama, Bruselloz (Peynir hastalığı), Diğer bölümlerden refere hastalar Nedeni bilinmeyen ateş (Bir haftadan uzun süren ateş), Menenjitler, Sepsis (Kan ve vücut iltihabı), Vücut yaraları ve ameliyat sonrası gelişen yaralar, İshaller, Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi ve kuşkulu ilişki sonrası tarama.

Enfeksiyon Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Enfeksiyonel hastalıkların birçok belirtisi bulunsada genel olarak karşılaşılan belirtileri şunlardır: Ateş, İshal, Yorgunluk, Kas ağrıları ve Öksürme. Enfeksiyon hastalıklarının bir kısmı bulaşıcı değildir. Bir kısmıda hayvanlardan veya insanlardan ya da havadan yayılabilir. Bir hayvan tarafından ısırılma, Nefes darlığı, Bir anda ortaya çıkan şiddetli öksürük, Ateş, Baş ağrısı, Kızarıklık veya şişlik, Aniden ortaya çıkan görme sorunları gibi durumlarda bir doktora başvurulması gerekmektedir. 

Hastane Doktor Çalışma Listesine ulaşmak için doktor bul robotuna giriş yapınız.

doktor bul