Emzirirken Ertesi Gün Hapı Kullanılır mı

Ertesi Gün Hapı Nedir Ertesi gün hapı, korunmasız olarak girilen cinsel ilişki sonrasında kullanılan ve gebe kalmayı büyük oranda engelleyen bir ilaçtır. Fakat bu ilaçla ilgili bilmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Bunlar; Korunmasız cinsel ilişki sonrası en geç 72 saat içerisinde kullanılmalıdır. Ne kadar erken alınırsa, gebe kalma olasılığı o kadar azalır.
Sık tercih edilen bir doğum kontrol yöntemidir. Fakat gebe kalmayı %100 engellemediği için, sadece zaruri durumlarda tercih edilmelidir.

%100 olmasa da, yaklaşık %98 oranında hamile kalmayı engeller.

Adet zamanında kullanılabilir.

Ertesi gün hapı kullanıldıktan sonraki 3-4 saat içerisinde kusma ya da ishal olursa, hapın tekrar kullanılması gerekir.
Ertesi gün hapı kullanıldıktan sonraki 3 gün; baş ağrısı, mide bulantısı, karın ağrısı, halsizlik, memede hassaslık, ara ara kanamalar, baş dönmesi gibi belirtiler görülebilir.

Yılda 3 yada 4’ten fazla kullanılmasının, hormonal dengeyi bozabileceği için zararlı olduğu söylenir.

Ertesi gün haplarının bazıları sadece progesteron hormonu bulunurken, bazılarında hem östrojen hem de progesteron hormonu bulunmaktadır.

Ertesi gün hapları, var olan gebeliği yok etmez. Yumurtlamayı önleyerek, gebelik oluşmasına engel olur. Eğer yumurta döllenmişse, bunun rahim içerisine yerleşmesini önler.

Emzirirken Ertesi Gün Hapı Kullanılır mı

Sadece progesteron içeren hapları tercih etmeniz, vücudunuzda daha az yan etki görülmesini sağlayacaktır.

Bir çeşit doğum kontrol hapı olan ertesi gün hapları kullanıldıktan sonra, düşük de olsa gebe kalma ihtimali vardır. Eğer adetiniz gecikirse, mutlaka bir gebelik testi yaptırın.

Ertesi Gün Hapı Markaları

Piyasada çeşitli markalar yer almasına rağmen, en fazla kullanılan ertesi gün hapı isimleri şunlardır;

Praven: İçerisinde östrojen ve progesteron hormonları barındıran Praven’in kutusu içinde bir adet gebelik testi ve 4 adet hap bulunur. Bu haplar, korunmasız cinsel ilişkiden sonra en geç 72 saat içerisinde, 12 saatte 1 tane olmak üzere kullanılmalıdır.

Norlevo: Halk arasında en çok bilinen ertesi gün hapı olmasına rağmen, son yıllarda üretimi durduruldu. Kutu içerisinde 2 adet hap bulunuyor ve sadece progesteron hormonu içeriyordu.

Ella: HRA Pharma tarafından Norlevo’nun üretiminin durmasıyla piyasaya sürülen Ella acil doğum kontrol hapı, ülkemizde ve dünyada en fazla tercih edilen ertesi gün haplarının başında geliyor. Ella 30 Mg 1 Tablet olarak satılan bu ilaç, tek seferde daha etkili bir performans sergiliyor. İçeriğinde bulunan “ Ulipristal “ isimli madde, yumurtanın yumurtalıktan dışarı çıkmasını engeller.

Ella tablet, 18 yaşından küçük kadınlarda kullanılmamalıdır.
Ella ertesi gün hapını, tavsiye edilen dozun üzerinde kullanmayınız.

Ella kullanımı sonlandırıldığında, yan etki görülmesi pek beklenmiyor.

Ella 30 MG tablet fiyatı, 53 TL’ dir.

Ertesi Gün Hapı Emzirme Döneminde Kullanılır mı

Ertesi gün haplarının, acil doğum kontrol hapı olduğunu, düzenli olarak kullanılmasının sakıncalı olduğunu, bazı yan etkilerinin olduğunu söylemiştik. Tüm bunların ışığında, ertesi gün hapı emzirirken kullanılır mı sorusuna açıklık getirmek istiyoruz.

Hamilelikte ertesi gün hapı kullanımına oldukça dikkat etmek gerekiyor. İçerisinde progesteron ve östrojen hormonu bulunduran bu ilaçlar, hormonal dengeyi bozabileceği ve süte geçebileceği için, oldukça dikkatli kullanmak gerekiyor.

Emziren anneler ertesi gün hapı kullanabilirmi “ sorusuna cevabımız “ Evet “ olacaktır. Fakat biraz önce söylediğimiz gibi, ertesi gün hapları anne sütüne geçeceğinden, aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Emzirme dönemindeyseniz ve korunmasız ilişkiye girdiyseniz, vakit kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçin.

Ertesi gün hapları, anne sütüne geçeceği için, ilacı aldıktan sonra bebeğinizi emzirmemeniz önerilmektedir.

Korunmasız ilişkiye girdikten sonra, ertesi gün hapını kullanmadan önce bebeğinizi emzirin.

Ertesi gün hapını kullandıktan sonra, sütünüzü aralıklarla sağın. Fakat sağdığınız sütü bebeğinize vermeyin. Çöpe dökün. Sütünüzün kesilmemesi için önemlidir.

Ertesi gün hapını kullanmadan önce sütünüzü sağın ve uygun saklama koşullarında dolabınızda saklayın. Bu sütü bebeğinize verebilirsiniz.

Ertesi gün hapını kullandıktan sonraki 7 gün bebeğinizi emzirmeyin. Mama ile besleyin.

Çocuk doktorlarına  Doktor Bul sistemimizden ulaşabilirsiniz.

doktor bul