Diş Kaplama

Son dönemde sıklıkla karşılaşılan diş kaplama, dişlerin porselenle kaplanması işlemidir.

Sağlık problemleri ya da estetik görünümden rahatsız olma nedeniyle son dönemlerde sık başvurulan uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkan diş kaplama, tıpkı bir taç gibi dişe porselen giydirilmesi işlemidir.

Diş kaplama için bazı durumlarda dişlerden bir miktar aşındırmak gerekebilir. Aşındırma miktarı yapılacak kaplama protezin cinsine ve estetik beklentiye göre değişkenlik gösterirken bazı durumlarda ise aşındırmaya gerek duyulmada diş kaplaması yapılabilir.

Kaplama için kullanılan malzemeler metal ya da seramik özellikte olabilir.

Tek Diş Kaplama Yapılır Mı?

Çürük, kırık, renklenme veya şekil bozukluğu gibi bir sorunun düzeltilmesi amacıyla tek dişe kaplama yapılabilir. Tek dişe uygulanan kaplamalar porselen veya seramikten yapılır ve doğal diş rengine uyacak şekilde renklendirilir.

Çürük Dişe Kaplama Yapılır mı?

Çürük diş ilk olarak tedavi edilmelidir. Dişin sağlam bir yapıya sahip olması sağlandıktan sonra kaplama diş uygulaması yapılabilir.

Devlet Hastanesinde Diş Kaplama Olur Mu?

Estetik amaçlarla yapılan operasyonlar SGK tarafından karşılanmaz ve devlet hastanesinde yapılmaz. Ancak kişide diş eksikliği olması durumunda implant tedavisi SGK tarafından karşılanmaktadır.

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Diş kaplamaları klasik diş kaplama ve kron diş kaplama olarak ayırabiliriz. Bu kaplama yöntemlerinin uygulanış şekli ve kullanılan malzemeye göre çeşitleri bulunmaktadır.

Diş kaplama uygulamasından önce diş hekimi hastanın prosedür için uygun bir aday olup olmadığına karar vermelidir. Bunun için hastanın ağız içi fotoğrafları alınır ve diş röntgeni çekilir.

Hastanın dişleri değerlendirilir. Ölçü ve renk tonu hastanın doğal dişleriyle tam olarak uyumlu olacak şekilde bir diş kaplama yapılması için laboratuvara gönderilir. Herhangi bir sorun olmaması halinde kaplamalar kalıcı olarak sabitlenir.

Diş Doktorları çalışma cetveline ya da listesine aşağıdaki Doktor Bul sistemimizden ulaşabilirsiniz.

doktor bul