Coronavirüs Nesneler Üzerinde Ne Kadar Süre Yaşayabilir?

Alman bilim insanlarının son yaptığı araştırmaya göre Coronavirüs oda sıcaklığında bulunan nesneler üzerinde 9 gün aktif olarak kalabiliyor.

COVID-19 olarak adlandırılan ve dünya üzerinde korku ve endişeye neden olan yeni tür coronavirüs hakkında yapılan araştırmalar devam ediyor. Son olarak Almanya’da yapılan araştırma Journal of Hospital Infection dergisinde yayınlandı.

Çin’den dünya’ya yayılan COVID-19 adı verilen yeni tür Coronavirüs hakkında Almanya’da yapılan araştırmalara göre, Ağır Akut Solunum Sendromu (SARS), Ortadoğu Solunum Sendromu Coronavirüsü (MERS) veya endemik insan coronavirüsü (HcoV) gibi virüslerin metal, cam veya plastik yüzeylerde oda sıcaklığında 9 gün aktif olarak kalabilmekte. Diğer yandan hayvan Coronavirüsleri, cansız nesneler üzerinde 28 günden fazla bir süre yaşayabiliyor.

Ancak şu anda insanın virüslü bir yüzey veya nesneyle teması sonrası ağız, burun veya göze dokunması durumunda COVID-19 virüsü alıp almayacağı tam olarak netlik kazanmış değil.

COVID-19 Coronavirüse Hangi Önlemler Alınmalı?

Dezenfeksiyon araçlarının COVID-19 üzerinde de etkili olacağını belirten uzmanlar, ellerin sık sık yıkanması ve enfekte olmuş kişilerin temas edebileceği nesnelerin iyice dezenfekte edilmesi oldukça önemli.