Çocuklarda Burun Kanaması

Burun kanaması sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde dahi görüldüğünde korkulan ve paniğe sebep olan durumlardır. İlk etapta bu gibi durumları hemen rahatsızlık olarak nitelendirmek doğru olmayacaktır. Çok farklı sebeplerden dolayı burun kanaması durumu söz konusu olurken bunların nedenleri ve çözümleri hakkında yardımcı olmaya çalışacağımız bu yazımızda çocuklarda burun kanaması konusunu ele aldık.

Çocuklarda Burun Kanamasının Nedenleri

Öncelikle çocuklarda burun kanaması pek çok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Fakat her burun kanaması ciddi bir hastalığın habercisi olarak düşünülmeden yine de gönül rahatlığı için bir hekime görünmekte fayda olacaktır.

Burun Kanaması Nedenleri

  • Sinüzit, gribal enfeksiyonlar gibi rahatsızlıklarda burun kanaması görülebilir.
  • Buruna sizler farkında olmadan çocuğunuzun sert bir cisimle müdahalesi ve karıştırılması sonucunda burun kanaması görülebilir.
  • Çocuklarda nadiren görülen hipertansiyon çocuklarda burun kanamasına neden olabilir.
  • Alerjik rinit, burun mukozasını tahriş ederek kanamalara neden olur.
  • Bunun yanı sıra çocuklarda aşırı egzersiz ve sportif faaliyetler sonucunda da yine burun kanaması görülebilir.
  • Burun damarlarındaki çatlaklar ve diğer problemlerde de kanama görülme ihtimali vardır.
  • Çarpma, vurma, yaralanma durumlarında burun kanaması görülebilir.
  • En ciddi kabul edilen nedenlerden biri de kan hastalığı, trombosit azlığı, pıhtılaşma ve lösemi rahatsızlıklarında da çocuklarda burun kanaması görülmesi muhtemeldir.

Genel itibariyle yoğun kıvamlı burun kanamaları daha tehlikeli görülüp bu gibi durumlarda muhakkak bir hekime görünmek gerekecektir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burun kanamasında genellikle en iyi tedavi yöntemi burun içi röntgeni ile yapılmaktadır. Kanamanın yoğunluğuna göre kan sayımı şeklinde de yapılan tedaviler sonrasında yukarıdaki hangi nedenlere bağlı olarak burun kanamalarının olduğu tespit edilerek böylelikle tedavi yöntemi belirlenir.

İlkyardım Nasıl Yapılır?

Burun kanamasının tedavisinde öncelikle yapılması gereken sakin olmaktır.  Genellikle uygulanan başın geriye doğru yaslandırılması durumu tehlikeli bir tedavi biçimidir. Başın öne eğik şekilde burna pompa yapılarak biraz beklenmesinin sonrasında soğuk su ile burunda kalan kan pıhtılarının temizlenmesi en iyi tedavi şekli olacaktır.

Kulak Burun Boğaz doktorlarına aşağıdaki  Doktor Bul sistemimizden ulaşabilirsiniz.

doktor bul