Cildimizi Nemli Tutmak İçin Doğal Yöntemler

Cildimizin nem ihtiyacı yeterli derecede giderilmediği durumlarda ciltte daha hızlı yıpranma ve yaşlanma belirtileri görülmektedir. Ancak bu yıpranmaları en aza indirip doğal bir cilde sahip olmanın da tabi ki yolları bulunmaktadır.

Cildimizin nem ihtiyacının önemli ve en iyi nem kaynağı sudur. Büyük bir kısmı sudan oluşan bedenimiz, suya hiçbir zaman hayır demeyecek, cildimiz ise sürekli olarak nem ihtiyacı duymaya devam edecek.Bu nedenle bol su içmek cildin nemlenmesi için oldukça önemlidir.

Cildimizin nem ihtiyacını karşılamak için yardımcı olacak olan besinlerden bazıları ise şunlardır;

YOĞURT

B2, B12, B5 vitaminleri ile kalsiyum ve laktik asit özelliği bulunan yoğurdun antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Ciltteki tahrişi onararak, gözenekleri yenileyip temizleyen yoğurt akne, egzama ve benzeri rahatsızlıkların belirtilerini hafifletmeye yardımcı oluyor. Hücre yenilenmesini sağlıyor cildi pürüzsüzleştirip, aydınlatıyor.

SALATA

Yüzde 60’a yakın kısmı sudan oluşan salatalık ciltte ki nem oranını dengelemektedir. Ayrıca salatanın  mimik kırışıklıklarını da iyileştirdiği bilinmektedir. Ciltteki bağ dokuyu güçlendiriyor ve diri hale getiriyor. Göz kapağına konulan salatalık dilimleri, şişlikleri gideriyor, daha diri bir ifade kazandırıyor.

KARPUZ

Bolca C vitaminine ve likopene yapısına sahip olan karpuzun yüzde 90’nı sudan oluşmaktadır. Karpuz suyu tek başına cilde uygulandığında, cilt lekelerini gidermeye ve oluşumunu önlemeye yardımcı olmaktadır.

ZEYTİNYAĞI

Tam anlamıyla bir E vitamini kaynağı olan zeytinyağı cildi nemlendirmeye yardımcı en iyi kaynaklardan biridir. Özellikle kuru ciltlerin yumuşamasında büyük katkı sağlayan zeytinyağı cildin yaşlanmasından sorumlu serbest radikallere karşı savaşarak, cilt yapısını iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

BAL

Cilt maskelerinin vazgeçilmezi olan bal  vitamin ve minerallerden zengin yapısıyla nemlendirici özelliğinin yanı sıra, ciltteki kuruluğu gidermesi, lekeleri azaltması ve akne oluşumuna karşı gelmesiyle de biliniyor.