Burun Kanaması

Genel olarak burun içindeki küçük damarların yaralanması sonucu oluşan burun kanaması şiddeti hafif bir damla ile başlayıp, yoğun bir kan akışına kadar değişebilir.

Birçok nedeni olan burun kanamalarının en yaygın nedenleri arasında travma, burun kuruluğu, burun tıkanıklığı, burun içindeki damarların yüzeyindeki küçük çatlaklar, yüksek kan basıncı, burun içindeki mukoza zarının enfeksiyonu veya burun içi tümörler bulunur.

Burun kanaması genellikle ani ve beklenmedik bir durumdur. Kanama genellikle kişinin kendini korkutmasına veya endişelenmesine neden olsa da, genellikle ciddi bir sağlık sorunu değildir ve evde tedavi edilebilir. Kanama genellikle birkaç dakika içinde kendiliğinden durur.

Ancak, kanama uzun sürerse veya sık sık tekrarlıyorsa, tıbbi yardım almak önemlidir.

Burun Kanaması Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Bir burun kanaması sırasında yapılması gerekenler arasında, öncelikle sakin olmak ve paniklememek önemlidir. Kişi dik bir pozisyonda oturmalı ve başını hafifçe öne eğerek nazikçe burun deliklerini sıkmalıdır. Aynı zamanda soğuk bir kompres uygulamak da kanamanın durmasına yardımcı olabilir. Ancak, burun kanaması aşırı uzun sürerse veya tekrar ediyorsa, bir sağlık uzmanına başvurulmalıdır.

Burun kanamasını önlemenin bazı yolları arasında, burun içindeki nemin korunması, burun içindeki mukoza zarını nemlendirmek için burun içine bir nemlendirici sürülmesi, burun içine sürülen ilaçların dikkatlice kullanılması ve burun içine yabancı cisimlerin sokulmaması bulunur.

Sonuç olarak, burun kanaması genellikle ciddi bir sağlık sorunu olmasa da, ani ve beklenmedik bir durumdur. Genellikle evde tedavi edilebilir, ancak uzun süren veya sık tekrarlayan kanamalar durumunda bir sağlık uzmanına başvurulmalıdır. Burun kanamasını önlemek için ise belirli önlemler almak önemlidir.

Kulak Burun Boğaz doktorlarına aşağıdaki  Doktor Bul sistemimizden ulaşabilirsiniz.

doktor bul