Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır ?

Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır ? Okulların açılmasıyla velileri özellikle anneleri tatlı bir telaş aldı. Çocuğu için her şeyin mükemmel olmasını isteyen anneler beslenme çantaları konusunda da zorluk yaşadıkları bir gerçek.

Beslenme çantalarını hazırlarken anneler çocuğunun yemesi gerekenlerle yemek istediği yiyecekler konusunda bir denge kurması gerekiyor.

Öncelikle çocuğunuzun okulda sabahçı, öğlenci veya tam gün bulunmasına göre bir beslenme çantası hazırlamalısınız. Okuldaki beslenme saatlerini öğrenmelisiniz. Böylece çocuğunuz öğün atlamadan zamanına uygun olarak bir beslenme alışkanlığı kazanmış olacaktır.

Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır ?

Özellikle süt ve süt ürünlerinin beslenme çantasından olması oldukça önemlidir. Uzun ömürlü sütlerin yanı sıra peynir ve yoğurt gibi önemli süt ürünlerinin beslenme çantalarında mutlaka yer alması önerilmektedir. Küçük ve kapalı paketlerdeki yoğurtları tercih edebileceğiniz gibi aynı zamanda peyniri hazırladığınız sandviçlerin içerisinde de kullanabilirsiniz.

Beslenme çantasında olmazsa olmazlardan bir diğeri ise meyve ve sebzelerdir. Meyve ve sebze tüketimi çocukların vitamin ihtiyacını karşılamaya yardımcı olurken aynı zamanda yüksek besin değerleri ile sağlıklı beslenmelerini sağlamaktadır. Domates, renkli biber ve salatalık gibi sebzelerden oluşan sandviçler hazırlayabilir veya evde sebzeli börekler yaparak çocuğunuza sebze yeme alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Meyveleri çocuklarınız ara öğün olarak ta tüketebilir.

Beslenme çantasında bulunması önerilmeyen gıdalar ise pirinç pilavı, patatesli börek ve şarküteri ürünleridir. Et tüketiminin çocukların gelişimi açısından önemi ve faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Ancak sucuk, salam ve sosis gibi şarküteri ürünlerinin beslenme çantasında bulunması sağlıklı bir tercih olmayacaktır. Çocuklarınızın bu gıdaları sıkça tüketmesini sınırlandırılmalıdır.

doktor bul