Bel Ve Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Bel ve sırt ağrısı için hangi doktora gidilir ? Bel ve sırt ağrılarının nedenleri nelerdir? sorularının cevapları bu yazımızda..

Günümüzde pek çok kişinin şikayeti olan bel ve sırt ağrıları oldukça fazla karşımıza çıkmakta. Ancak bel ve sırt ağrısı çakan kişiler hangi bölüme gidecekleri konusunda kararsız kalmaktadır. Unutulmamalıdır ki hasta bir an önce tedaviye başlamaz ise ağrıları artar ve dikkat eksikliği veya motivasyon düşüklüğü yaşar.

Bel Ve Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel ağrısına ilk olarak Ortopedi veya nöroloji bölümlerinden birine gidilir ve sorunun kaynağı araştırılır. Bazı durumlarda ise hasta fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne yönlendirilir.

Sırtta ki kas ağrılarında fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına, düşme gibi travmatik olaylar sonrası başlayan sırt ağrısında ortopedi ve travmatoloji bölümüne gidilir. Ancak hasta şiddetli bir travma yaşadıysanız gecikmeden acil servise başvurmalıdır. Ayrıca ani başlayan sırt ağrısına nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi belirtiler eşlik ediyorsa kalp krizi riski olabilir. Bu nedenle acil servise başvurulmalıdır. Uzun süre geçmeyen, gittikçe kötüleşen, hareketle ilişkisi olmayan, gece uykudan uyandıran ve kilo kaybının eşlik ettiği sırt ağrısında dahiliye uzmanına gidilebilir.

Bel Ağrısı Nedenleri ?

Bel ağrısının başlıca nedenleri şunlardır;

– Masa başında yanlış ve uzun süre oturmak

– Eklem ve kemikteki rahatsızlıklar,

– Omurilik sorunları,

– Hareketsizlik,

– Ağır bir obje kaldırmak,

– Stres.

Sırt Ağrılarının Nedenleri?

Sırt Ağrılarının bazıları şu şunlardır;

– Travmalar

– Bel fıtığı veya boyun fıtığı

– Akciğer kanseri

– Kalp krizi veya kalp hastalıkları

– Mide hastalıkları

– Aşırı yorgunluk

– Ağır kaldırmak

– Gün içerisinde çok ayakta kalmak

Doktor çalışma cetveline ya da doktor bilgilerine ulaşmak için aşağıdaki Doktor Bul linkini tıklayabilirsiniz.

Doktor Bul