Bel Fıtığı

Günümüzde en sık rastlanılan sağlık sorunlarından biri olan bel fıtığı, omurgalar arasında, disklerin kayması veya yırtılması sonucu meydana gelir.Hemen her yaşta ortaya çıkan bel fıtığı genel olarak 30- 60 yaş arasındaki erişkin grupta sık görülmektedir.Hayat kalitesini olumsuz olarak etkileyen bel fıtığı, bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki disk eklemlerinin zamanla hasar görmesi nedeniyle ortaya çıkar.

Yerinden kaymış yırtılmış disk, omurilikten çıkan sinirler üzerinde bir basınç oluşturur. Oluşan bu basınç şiddetli ağrılara neden olabilir. Her ne kadar sinir basısı bel bölgesinde olsa da, ağrılar bu sinirlerin hedef organı olan bel, kalça ya da bacak bölgelerinde de görülebilir.

Hemen her yaşta ortaya çıkabilen bel fıtığına, 30 ila 60 yaşları arasında daha yaygın rastlanır.

Vücudumuzun ağırlığını en çok taşıyan yer olan beller zorlama, düşme, ağır kaldırma ya da zorlanması sonucu hasar görebilir fıtık oluşabilir. Bu nedenle hareketlerimizi doğru yapmaya belimizi zorlamamaya özen göstermeliyiz.

Bel Fıtığı Neden Olur?

Bel fıtığına yol açan etkenler şu şekilde sıralanabilir:

Bel fıtığına neden olan risk faktörleri şunlardır;

-Obezite

-Hareketsizlik

-Sigara içme

-Yük kaldırma, nesneleri itme, çekme gibi yaptığımız bir dizi hareket

-Ağır fiziksel aktivite ve ağır kaldırma gerektiren meslekler

-Hareketsiz yaşam tarzı,

-Obezite,

-Kaslar soğukken yapılan ani vücut hareketleri,

-Ağır fiziksel aktivite gerektiren mesleklerin yanı sıra uzun süre hareketsiz oturmak veya ayakta durmak gerektiren meslek dalları,

-Gebelik.

Bel Fıtığının Belirtileri

En sık görülen bel fıtığı belirtisi bacak ağrısıdır. Diğer belirtileri ise şunlardır;

-Kol ve bacaklara ek olarak kalça ve baldır bölgesinde hissedilen ağrı,

-Bacaktaki ağrıya ek olarak bacakların birinde ya da her ikisinde karıncalanma ve uyuşukluk hissi,

-Etkilenen sinire bağlı olarak bacakların birinde güçsüzlük ya da incelme,

– İdrar ve gaitasını tutmakta güçlük çekme,

– Parmak uçlarında durmakta zorlanma,

-Oturduğu yerden kalkarken ya da yatarken güçlük çekme.

-Yürüyüş bozukluğu.

BEL FITIĞININ BELİRTİLERİ

Bel fıtığının belirtileri;tek veya her iki bacağa vuran ağrılar, ayaklarda uyuşmalar, hareket kısıtlılıkları, yürüme ve oturmada güçlüktür.

BEL FITIĞINDAN KORUNMA YOLLARI

Yerdeki cisimleri dizleri kırmadan eğilerek kaldırmalı, dizleri kırmadan ağır nesneleri itmeli ve çekmeliyiz.Omuz üstüne yük kaldırmak ve yukarı doğru uzanmak, masa başında uzun süre bel desteği olmaksızın çalışmak, elde uzun mesafelerde ağır yük taşımak bel fıtığını davet edici olaylardır.

HER BEL FITIĞINDA AMELİYAT GEREKİR Mİ?

Hekim muayenesi ve yapılacak incelemelerin sonuçlarına göre ilk önerilen yatak istirahati ve ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçların kullanılmasıdır. Uygulanan tedaviye karşın ağrı ve bacaklarda uyuşukluk ve kas güçsüzlükleri geçmezse çözüm ameliyattır.

BEL FITIĞINDA TEŞHİS-TANI

Klinik muayene, Manyetik Rezonans(MR) ile bel fıtığı teşhisi kolaylıkla konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir. EMG (Sinir ölçüm testi) de bazı olgularda gerekmektedir

BEL FITIĞI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

Bel fıtığının tedavisi için beyin ve sinir cerrahi uzmanına gidilmesi gerekmektedir.

Bel Fıtığının Tanı Ve Tedavisi

Bel fıtığı tanısı için hastanın klinik bulguları değerlendirilir. MR ve BT gibi radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılır. Hekim gerekli gördüğünde EMG yapılmasını isteyebilir.

Bel fıtığı tedavisi farklı şekillerde yapılabilir. Bu noktada belirleyici olan kişinin şikayetlerinin şiddetidir. Hafif ağrılara yol açan bel fıtığı, fizik tedavi yöntemleriyle ya da ilaçla tedavi edilebilir. Ancak bazı durumlarda örneğin bel fıtığı patlaması olarak bilinen durumda acil cerrahi müdahale gerekebilir.

Bel fıtığı ile ilgilenen doktorlara ulaşmak için tıklayınız

doktor bul