Bel Ağrısı

Bel Kaslarında ani olarak zorlanmalar Bel Ağrısı na yol açabilir. 1-4 haftaya kas gevşeticiler ile iyileşebilir. 3 ayı geçerse kronik bir soruna dönüşür. Kronikleştiğinde bel fıtığı riski olduğundan dolayı doktor yardımı alınmalıdır.

Bel Ağrısı Neden Olur

Bel ağrısına şunlar neden olur: Uzun süre masa başında çalışmak, Bilgisayar başında uzun süre çalışmak, Uzun süre oturur pozisyonda televizyon izlemek, Bel sağlığı açısından uygun olmayan yatak kullanmak, Terli vücutla rüzgar, soğuk veya klimaya maruz kalmak, Uygunsuz pozisyonda ağırlık kaldırmak, Sigara kullanmak ve aşırı kilolu almak, Uzun süre kabız olmak, Sırt çantası veya diğer çantaların uygun olmayan pozisyonda taşınması, Hareketsiz ve sporsuz yaşam.
Bel ağrısı yukarıdaki mekanik nedenler haricinde de birçok nedene sahiptir: Bel fıtığı (lomber disk hernisi), Dejeneratif disk hastalığı (omurgalar arasındaki amortisör görevi gören bağ dokusu yapısındaki tabakanın bozulması), Spinal stenoz (kanal daralması), Faset hastalığı (omurların oluşturduğu eklemlerin kireçlenmesi), Başarısız bel cerrahisi hastalığı, Sakroiliak eklem hastalığı, Omurilik yaralanmaları, Diskit (disk iltihabı), Tümörler (kemik ve metastatik) ve metabolik hastalıklar.

Bel Ağrısının Tedavisi

Bel ağrısını evde birkaç yöntemle geçirebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda ciddi bir bel ağrısı olabilir. Eğer bu durumları yaşadıysanız Bir doktora görünmelisiniz: Düşme veya travma öyküsü, Gece devam eden şiddetli ağrı, İstirahatle geçmeyen ağrı, Bel hareketlerinde aşırı kısıtlılık, Bacağa yayılan ağrı, Bacakta uyuşma, karıncalanma, Bacak veya ayakta güçsüzlük veya felç durumu, İdrar veya büyük abdesti tutamama, Son 1 aydır halsizlik ve ani kilo kaybı, Daha önceden tanı koyulmuş herhangi bir kanser öyküsü.

Bel ağrısını evde geçirmek için şunları yapabiliriz:
Egzersiz: Bel ağrısı sırasında hareket etmek acı ve ağrı verebilir. Kısa bir yürüyüş bel ağrısını hafifletebilir. Egzersiz gergin kasları yumuşattığından dolayı ağrı ve acı hissi hafifler ve daha konforlu hareket edilebilir. Kronik olarak bel ağrısı yaşayanlar ise kuvvet ve germe egzersizleri içeren bir spor programına uyabilir.
Sıcak ve Soğuk Uygulama: Bel ağrısına en iyi gelen tedavili sıcak ve soğuk uygulamasıdır. 48 saat soğuk uygulaması yaptıktan sonra sıcak uygulaması yapmalıyız.

Bel Ağrısı ile ilgilenen doktorlara ulaşmak için tıklayınızdoktor bul