Bebek ve Çocuklarda İştahsızlık

Bebek ve Çocuklarda İştahsızlık Çoğu annenin ortak sorunlarından biride bebeklerde ve çocuklarda yemek yememe sorunu. Aslında bu sorunu doğru zamanda ve besinleri seçerek çözmek mümkün.

Annelerin genel olarak sorunlarından biridir çocuklarında ki iştahsızlık. Özellikle 8-9 aylıktan okul çağına kadar uzanan dönemde, anne-babalar en çok çocuklarının iştahsız olmasından yakınıyor.

Bebek ve Çocuklarda İştahsızlık

Aslında çocuğun besinlerine dikkat ederek bu sorunu aşabilirsiniz. Çocuğunuz bazı günler az, bazı günler fazla yiyorsa bu yaşının getirdiği doğal bir özellik, dolayısıyla üzerinde durmanız gerekmiyor. Ayrıca çocuğunuz sık ve az yemeye alışmışsa, bu şekilde yenen yemek de ana öğünde yenen kadar besin değeri taşıyabileceği için ‘fazla besin almıyor’ diye endişelenmenize gerek yok.

Ancak uzun süredir iştahsızca ve yetersiz kilo alıyorsa bu sorun bağırsak parazitleri, kabızlık, kansızlık veya idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabileceği için mutlaka bir doktora başvurun.

İştahlarını arttırmanın bazı yolları bulunuyor. Yemek saatlerini çocukların yorgun ve uykulu olmadığı saatlere göre ayarlayarak, yemek aralarında çocuğunuza şeker, çikolata, pasta, kolalı vermeyerek iştahlarını arttırabiliriz.

Ayrıca yemek yemesi için baskı yapılmaması gerekir çünkü siz ne kadar baskı uygularsanız sizinle daha fazla inatlaşmasına neden olursunuz. İnatlaşmak yerine yemek saatlerini seveceği ortam hazırlayın tabak, kaşık gibi mutfak malzemelerinin sevimli olması bebeğinin hoşuna gidebilir. Bazen de tabakların içerisindeki figürler bebeğinin yemeği bitirmesini kolaylaştırabilir. Yemek zamanlarını tamamen ona ayır. Onunla bol bol sohbet edin

doktor bul