Balık Yemenin Faydaları

Balık Yemenin Faydaları Balık, vitamin içeriği ve güçlü besin değeri bakımından her yaş grubunun haftada en az 1 yada 2 defa tüketmesi gerektiği bir gıdadır.

Balık Yemenin Faydaları BALIK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR KALP SAĞLIĞINI KORUYOR

Balık, içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için son derece gerekli olan bir besindir. Balık bağışıklık sistemlerini güçlendirerek gribe ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

Omega3, vücudun üretmediği ve en fazla balıkta bulunan son derece faydalı bir yağdır. Balıkta bulunan omega3 yağ asitleri kötü kolesterolü (LDL) düşürürken iyi kolesterolü (HDL) artırır. Kandaki serbest yağların düşürülmesini sağlar. Tansiyonu düşürerek kalp yetmezliğinden ve inme riskinden korur, kanın pıhtılaşmasını önleyerek akışkanlığını artırır.

ZEKA GELİŞİMİNİ SAĞLAR

Balık vücudumuz için oldukça önemli olan iyottan zengin bir besin kaynağı olup zeka gelişiminde önemli rol oynar. Yapılan araştırmalarda balık yiyen çocukların zeka puanlarında artış meydana geldiği ve öğrenme kabiliyetlerinin arttığı görülür.

Ayrıca ileriki yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olan Alzheimer riskini düşürmektedir. Balık Alzheimer’ın yol açtığı hafıza kaybını önlemede güçlü bir silahtır.

 

doktor bul