Bağırsak Kanserini Önleyen Besinler

Bağırsak Kanserini Önleyen Besinler Sağlıksız beslenme, sigara, alkol ve stres dediğimizde bağırsaklarımızdaki iyi bakteri miktarı zamanla azalabilir.

Bağırsak Kanserini Önleyen Besinler Nelerdir ?

Bağırsak kanserine alkol, sigara, düzensiz ve sağlıksız beslenme davetiye çıkarıyor. Bağırsak kanserine yakalanmamak için beslenmeye dikkat edilmelidir. Vücuda zararlı olan şeylerden kaçınılmalıdır. Bağırsak kanserine karşı sizi koruyacak 10 besin önerisi ile vücudunuzu formda tutabilirsiniz.

Somon

Somonu bağırsak kanserine karşı kalkan olarak tüketmek, bağırsakta oluşabilecek kötü bakterileri temizleyecektir. Bunun için haftada en az iki kez somon tüketilmesi önerilir.

Muz

Muzda bulunan potasyum sayesinde bağırsağın ihtiyacı olan vitaminleri almasını sağlar. Bu nedenle bağırsak kanseri gelişme riski azalır. Haftalık muz tüketimi ile bağırsakların ihtiyacı karşılanabilir.

Turşu

Bağırsak kanserine karşı koruyacak besinlerden biri de turşudur. Sık sık turşu tüketerek bağırsaklarınızın kötü bakterilerin neden olduğu kanserle savaşmasını sağlarsınız.

Elma

Elmanın içindeki bol miktarda posa sayesinde bağırsaktaki kötü bakteriler düzenli olarak dışarı atılır. Günlük elma tüketimi ile bağırsaklarda biriken bakteriler yok edilir.

Ispanak

Ispanak ve diğer sebzelerde bulunan besinlerin sık tüketilmesi ile sağlıklı bağırsaklara sahip olmak mümkündür. Amacınız ıspanak gibi sebzeleri bolca tüketmek olmalıdır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı tüketimi diğer yağlara göre daha sık uygulanmalıdır. Bu nedenle bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Badem

Badem, bağırsak kanserine karşı koruyucu maddeler arasında önemli bir yer tutar. Günde bir avuç çiğ badem tüketimi bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Yoğurt

Yoğurtta bulunan faydalı bakteriler bağırsaklar için faydalıdır. Yoğurdun yemeklerle birlikte veya öğün aralarında tüketilmesi tavsiye edilir. Yoğurtta bulunan mineraller bağırsakların düzenli çalışmasına destek olur.

Bağırsak kanserine karşı kalkan görevi görür. Yoğurt tüketimi ile düzenli işleyen bağırsaklara sahip olmak mümkündür.

Kefir

Kefir, bağırsak kanserine karşı kalkan görevi görür. Günlük kefir tüketimi ile bağırsakta iyi bakterilerin çoğalması desteklenir. Böylece sağlıklı ve düzenli bağırsaklara sahip olabilirsiniz.

Baklagiller ve Tahıllar

Baklagillerde ve tahıllarda bulunan posa, bağırsaktaki hareketliliği artıracaktır. Böylece bağırsakta biriken posa yardımıyla bağırsaktaki kötü bakterilerin dışarı atılması daha kolay olur.

Gasterontoloji02 doktorlarına aşağıdaki  Doktor Bul sistemimizden ulaşabilirsiniz.

doktor bul