Bademcik İltihabına Bitkisel Tedavi

Mikropların vücudumuza girmesini engelleyen vücudun savunma mekanizmalarını oluşturan boğazımızın iki yanında bulunan bademcikler bazen çok fazla virüs ve bakteriye direnemez iltihaplanır ve şişerler. Daha çok kış aylarında yaşanan bu durum özellikle çocuklarda daha sık görülür.

Bademcikler genellikle virüs kaynaklı şişmekle birlikte bakteriler kaynaklı da şişebilir. Bademciklerin sürekli olarak iltihaplanması bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu nedenle doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak almalı ve tedaviyi aksatmamalıyız. Bu tedavilerin yanında bazı bitkiler var ki bademciklerimizin tedavisinde bizlere yardımcı olabilmektedir. Bu bitkilerden bazıları kekik çayı, limon, ebegümeci ve adaçayıdır. Bu bitkilerden adaçayı tansiyon hastası değilseniz bademcikleriniz için oldukça faydalıdır.

1 su bardağı kaynamış suyun içine, 1 poşet adaçayı ve 2 tane ebegümeci yaprağı atılır. Bu karışımın 8-10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlenen adaçayı ebegümeci kürü süzülür. Süzüldükten sonra ılıması beklenen çay içime hazırdır. Adaçayı ile yapılan gargara da bademciklerinize iyi gelecektir.

Bademciklerinizi iltihaplanıp şişerse özellikle asitli içeceklerden ve sigaradan uzak durulması gerekmektedir.