Ayak Terlemesi Neden Olur ?

Aşırı terlemenin diğer adı hiperhidroz’dir. Ter bezleri vücutta en sık olarak el, ayak ve koltuk altında bulunmakta ve Hiperhidroz ise ter bezlerinin aşırı çalışmasına neden olmakta.

Terleme birçok insan için yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Ancak bazı insanlar için bu durum mevsimsel bir sorunun ötesine geçerek günlük hayatlarını etkileyen bir problem halini alır.

Ayaklarda aşırı derecede terleme olması sosyal hayatı etkileyen durumlara sebep olabilir. Normalde ter kokusuzdur fakat terin yumuşattığı nemli deri bakteriler için uygun bir vasat oluşturduğu için bakteriyel enfeksiyon eklenen hastalarda kötü bir koku oluşturur. Bu durumda kişide anksiete, sosyal fobi gibi psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Ayak Terlemesinin Nedenleri

Aslında ayak terlemesi çok basit bir problemmiş gibi gözükse de bazı ciddi sorunların habercisi de olabilir. Fazla kilolar, diyabet, sinirlilik hali, kalp ve akciğer hastalıkları, ilaç kullanımı, hamilelik, menopoz, hipertiroid gibi rahatsızlıklar da ayak terlemelerinin en büyük sebeplerinden bazılarıdır.

Ayak Terlemesi İçin Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır.

Doktor randevusundan önce terlemenin genetik olup olmadığı araştırılmalı, hastalar pamuklu çoraplar tercih etmeli, hava aldıran ayakkabılar giymeli, ter önleyici ayak bakım spreyleri kullanmalıdır. Tüm bu yöntemlerle yinede çözüm bulunamamışsa doktora görünmek faydalı olacaktı