Avokadonun Sağlığımız Açısından 10 Faydası

Şüphesiz, avokado pek çok insanın en sevdiği meyvedir. Bu lezzetli meyve pek çok besin içerir ve bu nedenle çok sayıda sağlık yararı sunar.

Ek olarak, çok sayıda çalışma, düzenli olarak avokado tüketen kişilerin, sık sık avokado yemeyenlere kıyasla daha düşük Vücut Kütle İndeksine ve daha iyi besin alımına sahip olduğunu göstermiştir. Avokado tüketiminin en iyi faydalarından bazılarına bir göz atın:

Sağlıklı yağlar

Avokado, iyi yağlar ve tekli doymamış olanlar bakımından zengindir. Kalp krizi, felç ve kötü kolesterol seviyelerini azaltırlar.

Kilo vermenize yardımcı olur

Yapılan araştırmalara göre, öğle yemeği ile birlikte ½ avokado, sizi daha uzun süre tok tuttuğu için fazla kilolu bireyler için çok yardımcı olabilir. Araştırmaya katılanlara göre, 3 saatten fazla yemek yeme isteği % 40, yemekten 5 saat sonra ise % 28 daha az yeme isteği vardı.

Tansiyon

Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirtildiği gibi, doğal potasyum kaynakları içeren bir diyet, kan basıncının kontrolüne yardımcı olabilir.

Avokado bol miktarda potasyum içerir. Bununla birlikte, avokado yağ oranı yüksek olduğundan, diğer gıdalardaki yağ alımınızı en aza indirin, böylece yağ seviyelerini dengeleyebilirsiniz.

Kolesterol seviyeleri

İstatistiksel olarak konuşursak, her 3 yetişkinden 1’i, kardiyovasküler hastalık riskini yalnızca iki katına çıkaran yüksek kolesterol seviyelerine bağlı sorunlardan muzdariptir. Bununla birlikte, yüksek kolesterol seviyelerini düşürmenin doğal yolları vardır.

Bu nedenle, araştırmalar düzenli avokado tüketiminin kolesterol seviyelerini düşürmenin mükemmel bir yolu olduğunu göstermiştir. Avokado, kan trigliseritlerini ve kolesterol seviyelerini düşürmenin yanı sıra LDL kolesterol seviyelerini düşürmek ve HDL seviyelerini artırmak için inanılmaz bir güce sahiptir.

Besinler açısından zengin

Avokado bol miktarda besin içerir ve her porsiyonda 20’den fazla vitamin ve mineral bulunur. Bir avokado tüketerek şu önerilen günlük değerleri alırsınız: % 33 C vitamini,% 21 E vitamini, % 26 B6 vitamini, % 53 K vitamini, % 19 bakır, % 41 folat, % 28 potasyum ve % 28 pantotenik asit.

Besinlerin emilimi

Vitamin, besin ve mineral miktarı kısıtlı değildir; ancak önemli olan besinlerin uygun şekilde emilmesidir. Bu besinler yağda çözünür ve bu, vücudun onları özümsemesi için yağa ihtiyaç duydukları anlamına gelir. Bazıları A, E, K, D vitaminleri ve bazı antioksidanlardır.

Havuç, ıspanak ve marul içeren salatalara ½ avokado ekleyerek, 8.3 kat antioksidan alfa-karoten, 13,6 kat beta-karoten ve 4,3 kat lutein emersiniz.

Diyabetin önlenmesi

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre avokado tüketmek, hayatımızın bir noktasında diyabetli insanların yaklaşık % 40’ını olumlu yönde etkileyecektir. Bu riski en aza indirmek için kan şekeri seviyenizi dengelemelisiniz. Bir çalışma, öğle yemeğinde avokado verilen ve aralıklarla insülin ve kan şekeri düzeylerini kontrol ettiren katılımcıların karbonhidrat ve kalori alımlarını artırdığını, ancak tüketmeyenlerin aksine kan şekeri düzeylerinde artış olmadığını gösterdi.

Göz sağlığı

Makula dejenerasyonu, Dünya’da körlüğün önde gelen nedenlerinden biridir. Zeaxanthin ve lutein, bu durumla mücadelede olumlu bir etkiye sahip olduğu bulunan iki bileşendir.

Yüksek düzeyde bitkisel besin içeren besinler çok miktarda lutein ve zeaksantin içerir. Çalışmaların gösterdiği gibi, avokado en iyi lutein kaynağıdır ve aynı zamanda yüksek düzeyde zeaksantin içerir.

Gebelik

Bilimsel makalelerde de belirtildiği gibi avokado, hamile kadınlar için en önemli gıdalardan biridir. B6 vitamini, folat, C vitamini ve potasyum açısından zengindir. Bu nedenle, B6 vitamini bebeğin dokusu ve beyin gelişimi için çok önemlidir. Üstelik sabah bulantılarıın da hafifletir. Gebeliğin erken dönemlerinde fetüsün sağlıklı gelişimi için folat gereklidir.

Kemik sağlığı

Avokado, K vitamini, folat, bakır ve diğer birçok besin açısından zengindir. Düzenli olarak tüketildiğinde, avokado güçlü kemiklerin oluşturulmasına ve korunmasına yardımcı olur.