Aşırı Terleme

Fizyolojik ihtiyaçlar sonucu aşırı terleme ortaya çıkar. Halk arasında Aşırı Terleme olarak adlandırılan hastalığın bilimse adı Hiperhidrozis’dır.

Terleme dolayısıyla birçok günlük aktivite yapılamaz ve hayat konforu bozulur. Sıklıkla karşılaşılan bir belirtidir. Hasta bireyin belirtileri değişebiliyor. Çocukluk yaşındaki bir çocuk yazı yazarken veya klavye kullanırken ıslanmasından şikayet ederken daha büyük bireyler mesleğiyle ilgili sorunlardan şikayet ediyor. Erişkin yaşlardaki hastaların şikayetleri sosyal ilişkiler ve mesleklerinden kaynaklanıyor. Mesela el sıkışamamak genellikle karşılaşılan şikayetlerden biridir. Hasta bireyler ellerini kurulamalarına rağmen 1-2 dakika sonra tekrar terleme yaşarlar. İleri düzey terlemede ise yağmur taneciği gibi terler dökülmeye başlar. El bileklerinden itibaren renk değişikliği, pul pul dökülmeler aşırı terlemenin nadir gözüken belirtileri arasındadır. Terlemenin genellikle çift taraflı olması ve nispeten aynı oranda olması 25 yaşından önce başlaması. Belirtilerden 1’ini bile yaşıyorsanız doktora başvurmanız gerekebilir.

Aşırı Terlemede Krem ve Deodarant tedavisi

Hafif geçiren kişilerde genellikle tercih edilen tedavi yöntemidir. Tedaviler arasında en basit tedavi yöntemidir. Krem ter gözeneklerini kapatarak kısa süreli terlemeyi durdurur. Küçük çaplıdır ve eğer hastalık ilerlemişse hiçbir işe yaramaz.

Aşırı Terlemede Botoks Tedavisi: Estetik Cerrahisinin kullandığı botoks maddesi gözeneklere temas ettirilerek kapatılır. Temas ettirilip kapattıktan sonra ise terleme durur. Fakat bu tedavi yöntemi 1 kere yapılmaz. El için 3 ay, koltuk altı için ise 6 ay kadar sürer. Anestezi kullanılmaz ve Polikinlik ortamında yapılır. Botoks tedavisi olurken acı hissedilebilir çünkü ağrılı bir tedavidir.

Aşırı terleme ameliyatı: Kesin ve kalıcı bir Ameliyattır. El ve koltuk altında terlemeye neden olan sinirler göğüs boşluğunda omurganın yanında kaburgaların ise üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle el ve koltuk altı terlemesi ameliyatları akciğer boşluğunda yapılmaktadır. Genellikle Anestezi Ameliyathanesinde yapılması tercih edilen bir ameliyattır. Sağ ve sol olarak ayrılır fakat aynı seansta yapılır.

Aşırı terleme ile ilgilenen doktorlara ulaşmak için tıklayınızdoktor bul