Alerji

Alerji bağışıklık sisteminin diğer insanlarda tepkime oluşturmayan yabancı maddelere aşırı tepkime vermesidir. Normalde bağışıklık sistemi yabancı ve zararlı maddeler vücuda girdiğinde antikor üretir. Alerjisi olan kişinin bağışıklık sistemi ise bazı maddelerin tehlikesi olmasa bile ona karşı antikor üretmeye başlar. Bu yüzden alerjiye sahip bir kişi alerjenle temas ettiğinde bireyin cildi, sinüsleri, hava yolları veya sindirim sistemi kızartıp şişebilir.

Alerji Neden Olur

Ot ve ağaç polenleri. Evcil hayvanların deri veya tüyleri. Çeşitli gıdalar. Ev ve toz akarları. Mantar veya küf sporları. Arı sokmaları. Birtakım ilaçlar. Kimyasal reçineler, lastik, nikel. Lastik, kauçuk tarzı maddeler. Takılar.

Alerjinin Belirtileri Nelerdir

Kaşıntı, burun tıkanıklığı, sık hapşırma, kronik öksürük, Bazen bebeklerde inek sütü alerjisi oluşabilir ve bu da egzama, astım, kolik ve mide rahatsızlığı Stres, yoğun çalışma ortamı, hava kirliliğinin artması, gıdalara eklenen katkı maddeler  Hava yollarında ve hava yollarını döşeyen mukoza denilen zarda şişme hırıltı, kızarıklık, şişlik, nefes alamama, hapşırma, burunda akıntı, ishal, bulantı, kusma, midede şişkinlik, hazımsızlık, gözlerde sulanma, ciltte egzama, kurdeşen, astım atopik dermatit, ciltte kaşıntıya, kızarıklığa, pullanmaya ve soyulm Burun, gözler, sinüsler ve boğaz, vücutta döküntü veya şişlik belirtiler arasında sayılabilir.

Alerji ile ilgilenen doktorlara ulaşmak için tıklayınızdoktor bul