Aile Hekimliği Kaçta Açılıyor ?

Aile hekimliği ile ilgili internette aile hekimliği kaçta açılıyor ? Aile hekimliği tahlil sonuçları nasıl öğrenilir? v.b. sorular ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu yazımızda aile hekimliği ile ilgili merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalışacağız…

Vatandaşların hastalık ve tıbbi tanılarla ilgili konularda ilk adresleri olan sağlık ocakları doktorları ya da diğer adıyla aile hekimlikleri saat 08:00’le 17:00 arası vatandaşlara hizmet vermektedir.

Aile Hekimliği Kaçta Açılıyor ?

Saat 08:00’le 17:00 arası vatandaşlara hizmet veren aile hekimlerinin öğle tatili saat 12:00 ile 13:00 arasındadır. Hafta sonları Cumartesi ve Pazar günleri hizmet vermemektedir..

Aile Hekimliği Tahlil Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Sağlık ocağında aile hekimi tarafından yapılan testler, tahliller ya da tetkikleri e-Nabız sisteminden görebilirsiniz. Ancak bu yapılan testleri siz yorumlayamazsınız. Tahlil sonuçlarını Aile Hekiminize ya da uzman bir doktora göstermeniz gerekir. Sağlık Ocağında öğlene kadar yapılan kan testlerinin sonuçlarını ertesi gün alabilirsiniz. Cuma günü yapılan tahlillerin sonuçları pazartesi günü açıklanır.
Yapılan kan tahlili sonuçlarının çıkma süresi yaklaşık olarak 24 saattir. Kan sonuçları çıktıktan sonra e-Nabız sistemine girilir.

Aile Hekimi Misafir Hasta Bakmak Zorunda Mı?

Hasta olan kişi başka Aile hekimine muayene olmak isterse başka bir Aile Hekimine muayene için giderse o hekim, kendi bakmakla yükümlü olduğu nüfus içinde olmayan, bu hastaya istemezse bakmayabilir veya isterse misafir hasta olarak bakabilir.

Ayrıca aile hekiminiz izinli olduğu dönemlerde izinli olan Aile Hekiminin yerine anlaşmalı başka bir aile hekimi hastaları muayene edebilir.

Aile Hekimi Değişikliği

Bazı durumlarda örneğin taşınma ya da Aile Hekimi İle anlaşamam gibi durumlarda Aile Hekimi değişikliği yapılabilmektedir. E-devlet ve sağlık bakanlığının elektronik uygulaması olan e-nabız üzerinden, kişiler kendilerine en yakın aile hekimini harita üzerinden görerek elektronik ortamda aile hekimi değişikliğini yapabilmektedir. Aile Hekimi değişikliği talebi yazılı olarak kişinin seçmek istediği aile hekimine veya ilgili toplum sağlığı merkezine, ilçe sağlık müdürlüğüne bizzat başvuru ile yapılabilmektedir.

Ancak kayıtlı vatandaş sayısı 4.000’den fazla olan hekime geçiş söz konusu olmayıp, 3 ay içerisinde en fazla 1 defa değişiklik yapılabilmektedir.

Aile Hekimi Doktor Çalışma Listesi İçin Aşağıdaki Linki Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

doktor bul